Wystawy zakończone

Pragaleria

Stalowa 3, Warszawa

Wystawy

Wystawa malarstwa Nickity Tsoy’a „Miejsca, w których nie istniejemy” – 23.02. – 08.03.2024 r.

Pragaleria zaprasza na wystawę malarstwa Nickity Tsoy’a „Miejsca, w których nie istniejemy” w galerii przy ul. Stalowej 3 (Warszawa).

ZOBACZ OFERTĘ GALERYJNĄ

ZOBACZ WIRTUALNY SPACER PO EKSPOZYCJI

To z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych wystaw Pragalerii. Po ponad czteroletniej przerwie obrazy Nickity Tsoy’a ponownie zagoszczą we wnętrzach galerii przy ul. Stalowej 3. Podczas wystawy „Miejsca, w których nie istniejemy” zaprezentowany zostanie po raz pierwszy poza granicami Ukrainy niezwykle bogaty zbiór prac powstałych w latach 2018-2023, w tym m.in. spójne, przenikające się cykle malarskie: „Abandoned flowers”, „Falling drapery” oraz tytułowy: „Places where we don’t exist”. Dla widza, który miał już wcześniej okazję zetknąć się z dziełami artysty, niezwykle poruszającym doświadczeniem będzie z pewnością prześledzenie ewolucji, jaką przeszła twórczość Tsoy’a. Od czasu jego ostatniej wystawy w Polsce świat zmienił się niemal nie do poznania – stając się zdecydowanie mniej przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Choć malarz wciąż przedstawia nam opowieść o człowieku, a w jego obrazach odnajdujemy nadal cielesność w jej najbardziej biologicznym aspekcie (zdeformowaną, płynną, podlegającą przemianom) to jednak dziś, zwłaszcza od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jego twórczość nabiera coraz silniejszych cech malarstwa zaangażowanego społecznie. Aby dostrzec kolejne warstwy znaczeń, odkryć nowe tropy interpretacyjne, ciała z obrazów Tsoy’a należy analizować obecnie w kontekście ich relacji z otoczeniem. Na pierwszy plan wysuwa się psychologiczna kondycja ukazywanych postaci. Jak sam mówi: W mojej twórczości malarskiej rozwijam historyczną opowieść o postideologicznym klimacie ostatnich dziesięcioleci. Postrzegam człowieka jako nosiciela świadomości ideologicznej, który szuka fundamentów i treści własnego istnienia, przy jednoczesnej akceptacji budzących się w nim wewnętrznych konfliktów i dysonansów. Jest to poszukiwanie granicy między anatomią a anty-anatomią, pomiędzy prawdą a zniekształceniem prawdy.

Ekspozycja będzie prezentowana w dniach: 24.02. – 08.03.2024 r.

Wystawa malarstwa Michała Lisowskiego „Gabinet osobliwości” – 28.07. – 11.08.2023 r.

Pragaleria ma przyjemność zaprosić na wystawę malarstwa Michała Lisowskiego „Gabinet osobliwości”, która prezentowana będzie we wnętrzach Pragalerii przy ul. Stalowej 3 w dniach 29.07 – 11.08.2023 r. Podczas ekspozycji swoją premierę będą miały najnowsze obrazy artysty, który w swojej twórczości czerpie inspiracje z dzieł dawnych mistrzów (pod względem treściowym i formalnym), nawiązuje do historii, literatury i mitologii starożytnych cywilizacji. Dziełom Michała Lisowskiego towarzyszyć będzie niezwykła, autorska oprawa scenograficzna, nawiązująca do XVI i XVII-wiecznych Gabinetów Osobliwości (Kunstkamer).

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lipca o godz. 18:00.

OFERTA GALERYJNA PRAC ARTYSTY

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE

Pragaleria partnerem Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych „Azymut Chrzęsne”

Serdecznie zapraszamy na VII ogólnopolski plener ceramiczny – Azymut Chrzęsne 2023, którego po raz kolejny jesteśmy patronem. Plener ceramiczny to działanie w którym przez 14 kolejnych dni 12 artystów ceramików będzie tworzyło ceramiczne rzeźby inspirowane życiem rodziny Kotarbińskich. Codziennie można przyjechać do przepięknego przypałacowego parku i obserwować ceramików w czasie ich pracy twórczej. Odwiedzający plener goście będą mieli możliwość obcowania z żywą kulturą i poznania poszczególnych etapów tworzenia ceramicznych dzieł sztuki.
Plener zakończy wystawa rzeźby ceramicznej „Z Ziemi”

Wystawa grafiki Agnieszki Lech-Bińczyckiej „SiC” – 17.06. – 30.06.2023 r.

Pragaleria ma przyjemność zaprosić na wystawę grafiki Agnieszki Lech-Bińczyckiej „SiC”, która prezentowana będzie we wnętrzach Pragalerii przy ul. Stalowej 3 w dniach 17.06 – 30.06. Widzowie odwiedzający monograficzną ekspozycję prac artystki doświadczą nie tylko estetycznej przyjemności płynącej z kontemplacji wyciszonych, intymnych, lirycznych kompozycji lecz będą mieli również wyjątkową sposobność do tego, by wnikliwie przyjrzeć się z bliska ich niezwykłej formie, uzyskiwanej za pomocą unikatowej, autorskiej techniki odprysku korundowego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 czerwca o godz. 18:00.

Wystawa Henryka Laskowskiego „Stan zapalny” – 01.04. – 12.04. 2023 r.

Pragaleria, w partnerstwie z Fundacją 2 wymiary, ma przyjemność zaprosić na wystawę malarstwa Henryka Laskowskiego „Stan zapalny”. Ekspozycję otworzy uroczysty wernisaż, który odbędzie się w galerii przy ul. Stalowej 3 w piątek, 31 marca, o godz. 18:00.

Podczas wystawy „Stan zapalny” prezentujemy we wnętrzach Pragalerii cykl płócien Henryka Laskowskiego z lat 2016 – 2022. Widz odwiedzający galerię ma okazję obejrzeć niezwykle spójny zbiór prac, stanowiący bardzo osobisty, pisany lirycznym językiem symboli, wizualny komentarz artysty do coraz bardziej niespokojnej sytuacji społecznej w Polsce i na świecie.

Myliłby się jednak ten, kto spodziewałby się chłodnej, reporterskiej narracji. Henryk Laskowski w swojej wypowiedzi artystycznej jako głównego środka wyrazu używa metafory. Choć forma obrazów wzbudza w nas niezmienny podziw dla niezwykłych umiejętności artysty, który z wirtuozerską lekkością odwzorowuje na płótnie rzeczywistość z niemal fotograficznym realizmem, to jednak pod względem treściowym dzieła te nieustannie wymykają się wszelkim próbom odczytywania w sposób dosłowny.

Wystawa prezentowana będzie w dniach 01.04. – 12.04.

OFERTA GALERYJNA PRAC ARTYSTY

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Zainspirowani Japonią” – 27.04.2023, godz. 19:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Zainspirowani Japonią”, podczas którego zaprezentowane zostaną nagrodzone i wyróżnione prace biorące udział w XII edycji konkursu organizowanego przez firmy EIZO i Wacom. Uroczyste otwarcie, połączone z rozdaniem nagród, rozpocznie się 27 kwietnia o godz. 19:00.

Projekt „Zainspirowani Japonią” ma już 12-letnią historię i cieszy się coraz większym powodzeniem, z każdą kolejną odsłoną przybywa więcej prac, które zachwycają swoją wyjątkowością. W tegorocznej puli nagród zgromadzono nagrody rzeczowe oraz kursy edukacyjne o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych ufundowane przez firmę Alstor, dystrybutora produktów EIZO i Wacom w Polsce, platformę edukacyjną eduweb.pl oraz szkołę concept artu Focal Point School. Ponadto tegoroczna edycja konkursu została objęta patronatem honorowym Ambasady Japońskiej, przyznanym przez Ambasadora Japonii Akio Miyajima.

Kolekcja polskiej ceramiki nowoczesnej ze zbiorów rodziny Kopydłowskich w Pragalerii Design 10.01-1.02.2023

Wystawa w Pragalerii Design prezentuje wyjątkową kolekcję polskiej ceramiki nowoczesnej z przełomu lat 60. i 70. XX w. Na ekspozycji wystawione są unikatowe realizacje ceramiczek i ceramików ze szkoły wrocławskiej, sopockiej oraz twórczyń ze środowiska krakowskiego i warszawskiego.
Wystawa jest doskonałą okazją do zapoznania się pracami oraz biografiami Krystyny Cybińskiej, Marii Fietkiewicz, Marii Hoffmann, Hanny Główczewskiej, Rufina Kominka, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Henryka Luli, Haliny Olech, Krystyny Perlickiej, Stanisławy Piętkowej, Stanisława Szyby, Magdaleny Winiarskiej-Gotowskiej, Bronisława Wolanina.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 1. lutego 2023 w godzinach pracy galerii.
Zapraszamy!

Wystawa „Geijutsu IV. Japońska sztuka na Pradze” – 28.12.2022 r. – 16.01.2023 r.

Pragaleria, w partnerstwie z tokijską galerią EMP, ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę „Geijutsu IV. Japońska sztuka na Pradze”.

Cieszymy się, że już po raz czwarty możemy wspólnie odbyć artystyczną podróż po dzisiejszej Japonii i poznać jej współczesny krajobraz kulturalny. Podczas ekspozycji prezentujemy dokładnie 50 prac artystów średniego i starszego pokolenia współpracujących z galerią EMP. Widzowie, odwiedzający Pragalerię, z pewnością zaskoczeni będą szerokim spektrum technik, używanych przez uczestników wystawy: od tradycyjnego malarstwa japońskiego na papierze, poprzez ceramikę, kaligrafię i olejne kompozycje na płótnie aż po współczesną ilustrację cyfrową. Artyści, których prace prezentujemy, czerpią nie tylko z bogatej kultury i historii własnego kraju. Szczególnie interesująca dla polskiego widza będzie z pewnością ta część wystawy, która ukazuje fascynację twórców japońskich malarstwem i sztuką Zachodu.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii przy ul. Stalowej 3. Wystawa potrwa do 16.01.2023 r.

ZOBACZ WIRTUALNY SPACER

„Permutacje PeiPera. Mariusz Libel” w Pragalerii Design 13.12.2022-06.01.2023

„Spośród elementów miasta, które będą musiały oddziaływać na sztukę, najważniejszymi są może masa i maszyna” – Tadeusz Peiper
Podczas wystawy zaprezentowany będzie cykl grafik, będących niejako efektem krytycznego spojrzenia na postulaty futurystów i ich wpływ na aktualną kondycję społeczną. Libel wychodząc od ikonicznych trzech “M” Peipera śledzi wokabularz postulatów futurystów. Alfabet staje się bazą graficznego języka artysty. Wychodząc od idei sprzed ponad wieku dochodzi syntezy życia współczesnego mieszkańca miasta. Przekaz sprowadza do podstawowej formy znaków alfabetu.
Wystawa będzie czekała na zwiedzających od 14.12 do 06.01, prezentując zarówno nowy projekt jak i wcześniejsze prace artysty.
Kurator wystawy: Jędrzej Zakrzewski
Do zapoznania się z pełnym cyklem grafik zapraszamy do katalogu oferty galeryjnej.

Wystawa grafiki Kacpra Bożka „Error” – 02.09. – 12.09.2022 r.

Pragaleria ma przyjemność zaprosić na wystawę Kacpra Bożka, jednego z najwybitniejszych współczesnych grafików warsztatowych, zatytułowaną „Error”. Zaprezentujemy na niej niezwykły zbiór powstałych w ostatnich latach 16 prac autora, współpracującego z Pragalerią od początku jej istnienia. To już kolejna ekspozycja dzieł tego twórcy, któremu charakterystyczny styl kształtowania formy i wyrafinowana poetyka obrazu zapewniły popularność i rozpoznawalność wśród kolekcjonerów polskiej sztuki. Każda z prezentowanych w przestrzeni galerii prac stanowi odrębne, skończone dzieło, wpisane przez Kacpra Bożka w spójny cykl, pod kątem treści i przesłania połączony autorskim tekstem, który można znaleźć w katalogu towarzyszącym wydarzeniu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 września (piątek) o godz. 18:00

Ekspozycja prezentowana będzie we wnętrzach galerii przy ul. Stalowej 3 w dniach: 03.09. – 12.09. 2022 r.

Wystawa „Geijutsu III. Japońska sztuka na Pradze” – 16.07. – 29.07.2022 r.

Pragaleria, w partnerstwie z tokijską galerią EMP, ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę „Geijutsu III. Japońska sztuka na Pradze”. Ekspozycję otworzy wernisaż, który odbędzie się 15 lipca o godz. 18:00.

Cieszymy się, że już po raz trzeci możemy wspólnie odbyć artystyczną podróż po dzisiejszej Japonii i poznać jej współczesny krajobraz kulturalny. Podczas ekspozycji prezentujemy dokładnie 50 prac artystów średniego i starszego pokolenia współpracujących z galerią EMP. Widzowie, odwiedzający Pragalerię, z pewnością zaskoczeni będą szerokim spektrum technik, używanych przez uczestników wystawy: od tradycyjnego malarstwa japońskiego na papierze, poprzez ceramikę, kaligrafię i olejne kompozycje na płótnie aż po współczesną ilustrację cyfrową. Artyści, których prace prezentujemy, czerpią nie tylko z bogatej kultury i historii własnego kraju. Szczególnie interesująca dla polskiego widza będzie z pewnością ta część wystawy, która ukazuje fascynację twórców japońskich malarstwem i sztuką Zachodu.

Zapraszamy do odwiedzenia Pragalerii. Wystawa potrwa do 29.07.2022 r.

POBIERZ KATALOG PDF

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE

Wystawa rzeźby Piotra Worońca i malarstwa Piotra Worońca juniora „Analogie” – 25.06. – 02.07.2022 r.

Pragaleria ma przyjemność zaprosić na wystawę „Analogie”, podczas której zaprezentowane zostaną prace rzeźbiarskie Piotra Worońca oraz obrazy jego syna – Piotra Worońca juniora. Dzieła obu twórców prowadzą ze sobą niezwykły dialog na temat treści i formy dzieła sztuki. Dialog tak intymny i bliski, jak bliska i nierozerwalna jest relacja między ojcem i synem. Dzięki temu podczas wystawy „Analogie” zaistniała w Pragalerii otwarta, inkluzyjna przestrzeń, wypełniona siecią znaczeń i odniesień, dająca odbiorcy szerokie pole do interpretacji. Odwiedzający ekspozycję widz otrzymuje od artystów unikalne zaproszenie do poszukiwania tytułowych analogii, ale także różnic i dysonansów pomiędzy wypowiedziami artystycznymi członków tego niezwykłego duetu artystycznego: ojca – rzeźbiarza, i syna – malarza.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 czerwca (piątek) o godz. 18:00. 

Ekspozycja prezentowana będzie we wnętrzach galerii przy ul. Stalowej 3 w dniach: 25.06. – 02.07. 2022 r.

/fot. artystów: Damian Wójtowicz/

Wystawa Mariusza Libla „Między mesjanizmem a mechanizmem” – 16.12.2020 – 5.01.2021 r.

Każde działanie wywołuje reakcję. Aby przekonać się, jak wykorzystana może zostać synergia kilku osób, Pragaleria zaprasza na spotkania z Mariuszem Liblem. Artysta od 20 lat działa w przestrzeni publicznej, tworząc murale, plakaty, akcje artystyczne zwizualizowane w formie wieloznacznych słów, za którymi kryją się pytania egzystencjalne, ujęte w charakterystyczną dla artysty, różnorodną, typograficzną konwencję. Projekt „Tajne komplety” towarzyszy wystawie „Między mesjanizmem a mechanizmem”.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowany etap nowego projektu Mariusza Libla. Notatnik każdego artysty skrywa wiele kłębiących się myśli, wyrażonych ideogramem, znakiem, literą, czy schematycznym szkicem, by ostatecznie z tych wszystkich zalążków wykiełkowała nowa idea. Będzie można też zobaczyć, jak sztuka miejska sprawdza się w przestrzeni wystawienniczej i czy jest to możliwe, by choć na chwilę „zamknąć ją w czterech ścianach” galerii, bez szkody dla niej samej – albowiem mural Mariusza Libla „Mięsne maszyny monetyzują / Drżące dusze dramatyzują” gości już od pewnego czasu w murach Pragalerii.

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE MARIUSZA LIBLA

POBIERZ KATALOG W WERSJI PDF

Wystawa Magdaleny Uchman „Ukryte komunikaty” – 22.01. – 29.01.2022 / 31.01. – 14.02.2022

Po ponad dwuletniej przerwie Pragaleria powraca z cyklem ekspozycji indywidualnych współczesnych polskich twórców!
Mamy przyjemność zaprosić na wystawę indywidualną malarstwa Magdaleny Uchman pt.: „Ukryte komunikaty”. Podczas ekspozycji zaprezentowany zostanie cykl płócien powstałych głównie w 2021 roku. W swoich obrazach Magdalena Uchman traktuje materię malarską i słowo jako równoważne środki formalne, uzupełniające się nośniki znaczeń.
Ekspozycja prezentowana będzie w Pragalerii do 29.01. 2022 r. Następnie zapraszamy Państwa na jej drugą odsłoną do niezwykłych wnętrz Pałacyku Konopackiego (ul. Strzelecka 11/13): w dniach: 31.01. – 14.02.

Wernisaż wystawy Kamila Jakuzy Jaczyńskiego „I come in peace!” – 28.10.2022 r. godz. 18:00

Pragaleria ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy malarstwa Kamila Jakuzy Jaczyńskiego „I come in peace!”. Podczas ekspozycji w przestrzeni galerii przy ul. Stalowej 3 zaprezentowany zostanie niezwykle bogaty zbiór dzieł, będący namacalnym świadectwem niezwykle szerokiego spektrum działań artystycznych podejmowanych przez twórcę. Oprócz malarstwa na płótnie obejrzeć można będzie również ekspresyjne, kolażowe prace na papierach a także różnorodny zbiór masek powstałych we współpracy z artystą Jerzym Pachem.
Wernisaż wystawy odbędzie się 28 października (piątek) o godz. 18:00.
Ekspozycja prezentowana będzie we wnętrzach galerii przy ul. Stalowej 3 w dniach: 29.10. – 09.11. 2022 r.

Wystawa „TÊTE-À-TÊTE. Kolekcja Malwiny Konopackiej w spotkaniu z klasykami” – 18.04-14.05.2022

TÊTE-À-TÊTE

Kolekcja Malwiny Konopackiej
w spotkaniu z klasykami

Wystawa rozpocznie się wernisażem 28. kwietnia o godzinie 18:00, na który serdecznie zapraszamy! Finisaż wystawy, przypadający na 14. maja, zbiega się z Nocą Muzeów 2022.

Na wystawie zaprezentowana będzie nowa kolekcja ceramiki kolekcjonerskiej Malwiny Konopackiej wraz z unikatową wersją wazonu OKO/Twarz z kolekcji TÊTE-À-TÊTE. Obiekt zostanie wystawiony na Aukcję Jednego Obiektu w dniu finisażu wystawy – 14. maja o godz. 22:00. Uzupełnieniem ekspozycji będą unikatowe wzory ceramiki z Włocławskich Zakładów Fajansu z kolekcji Radosława Czarnego.

Malwina Konopacka, projektantka i ilustratorka, jest autorką kolekcji ceramiki OKO. Urodzona w 1982 roku w Warszawie, studiowała Wzornictwo Przemysłowe na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Jako ilustratorka współpracowała z prasą i to z pasji do ilustracji wynikły pierwsze wazony OKO – artystka chciała sprawdzić, jak zadziała rysunek w trójwymiarowym świecie przedmiotów codziennego użytku. Pierwszy obiekt z rodziny OKO powstał w 2014 roku i od tej pory rodzina ta stale się powiększa.

Pragaleria Design to nowy adres na mapie warszawskiej Pragi. Zespół galerii specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym, grafice użytkowej i rzemiośle artystycznym. Konopacka 17 to adres przestrzeni przeznaczonej na prace najlepszych projektantek i projektantów. Organizując aukcje historycznego wzornictwa i wystawy współczesnego designu, galeria skupia się na promowaniu wartości projektowych w przedmiotach codziennych i kolekcjonerskich.

 

Wystawa Ewy Ludwikowskiej „Odczucie koloru” – 25.09. – 09.10. 2020

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną malarstwa Ewy Ludwikowskiej pt.: „Odczucie koloru”. Podczas ekspozycji, która prezentowana będzie w przestrzeni galerii do 9 października, zobaczyć można po raz pierwszy najnowsze, powstałe w 2020 roku prace pejzażowe, a także wcześniejsze płótna ukazujące mistrzowsko zakomponowane martwe natury jak również balansujące na granicy realizmu i abstrakcji widoki przyrody. Tak szeroki wybór prac pozwoli widzowi odwiedzającemu wystawę na kompleksowe zapoznanie się z katalogiem inspiracji Ewy Ludwikowskiej, prawdziwe docenienie jej imponujących umiejętności w kształtowaniu formy za pomocą koloru i światłocienia oraz wnikliwe prześledzenie ścieżki rozwoju twórczego malarki, która dzięki konsekwentnemu podążaniu wytyczoną przez siebie drogą artystyczną ma z pewnością szansę w przyszłości zostać zaliczoną w poczet najciekawszych twórców nowoczesnego polskiego koloryzmu.

Link do oferty galeryjnej: EWA LUDWIKOWSKA

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wystawa Milionerboya „Sklep z mięsem” – 04.09. godz. 18:00

Pragaleria ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Milionerboya pt.: „Sklep z mięsem”, który odbędzie się 04.09. (piątek), o godz. 18:00. Podczas ekspozycji, w przestrzeni galerii swoją premierę będzie mieć najnowszy cykl obrazów artysty, stanowiący wizualny zapis jego eksperymentów formalnych oraz świadectwo pogłębiania twórczej dojrzałości malarza, którego znaliśmy do tej pory z charakterystycznego, bardzo graficznego i intencjonalnie dwuwymiarowego, łatwo rozpoznawalnego stylu.

Uwaga – ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, ilość osób przebywających w tym samym czasie w przestrzeni galerii będzie ograniczona.

Ekspozycja prezentowana będzie w Pragalerii do 14.09. 2020 r.

Link do oferty galeryjnej: MILIONERBOY

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wystawa „Geijutsu II. Japońska sztuka na Pradze” – 15.05. – 29.05.2020 r.

Pragaleria, w partnerstwie z tokijską galerią EMP, ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę „Geijutsu II. Japońska sztuka na Pradze”. Cieszymy się, że już po raz drugi możemy wspólnie odbyć artystyczną podróż po dzisiejszej Japonii i poznać jej współczesny krajobraz kulturalny. Podczas ekspozycji prezentujemy dokładnie 50 prac artystów średniego i starszego pokolenia współpracujących z galerią EMP. Widzowie, odwiedzający Pragalerię, z pewnością zaskoczeni będą szerokim spektrum technik, używanych przez uczestników wystawy: od tradycyjnego malarstwa japońskiego na papierze, poprzez ceramikę, kaligrafię i olejne kompozycje na płótnie aż po współczesną ilustrację cyfrową. Artyści, których prace prezentujemy, czerpią nie tylko z bogatej kultury i historii własnego kraju. Szczególnie interesująca dla polskiego widza będzie z pewnością ta część wystawy, która ukazuje fascynację twórców japońskich malarstwem i sztuką Zachodu.

Zapraszamy do odwiedzenia Pragalerii. Wystawa potrwa do 29.05.2020 r.

Mural Mariusza Libla w przestrzeni Pragalerii

To już tradycja, że w siedzibie Pragalerii co kilka miesięcy pojawia się nowy mural. Dzięki współpracy z najbardziej rozpoznawalnymi polskimi artystami, którzy przygotowują dla nas projekty malarskie, powstające wyłącznie z myślą o przestrzeni galerii, możemy prezentować Państwu, oprócz tradycyjnego malarstwa, rzeźby czy grafiki, również szerokie spektrum nowych wypowiedzi artystycznych. Takie działanie wpisuje się w misję […]

Upgrowth – Najlepsze Dyplomy WIT 2018/2019

WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN i Pragaleria zapraszają na wernisaż wystawy „Upgrowth -Najlepsze Dyplomy WIT 2018/2019”, który odbędzie się w Pragalerii w piątek, 28 lutego 2020 r., o godz. 18:00.

Wystawa UPGROWTH 2018/2019 jest okazją do wyróżnienia najlepszych dyplomów z ostatniego rocznika absolwentów oraz pokazuje jak szeroki wachlarz możliwości daje zastosowanie narzędzi cyfrowych zarówno w projektowaniu graficznym jak i wolnej wypowiedzi artystycznej. Publiczna prezentacja osiągnięć absolwentów kierunku Grafika jest okazją do szerszego spojrzenia na to, co udało się osiągnąć wspólnym wysiłkiem nauczycieli i studentów oraz wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju.

Wystawa potrwa do 6 marca. Od 11 marca do 31 marca 2020 Najlepsze Dyplomy będzie można oglądać w Galerii WIT.

FOTORELACJA Z WERNISAŻU: LINK

Wystawa Marii Danielak „Niepokój” – 3.01. godz. 18:00

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Marii Danielak pt. “Niepokój”, który odbędzie się 03.01. (piątek) o godz. 18:00.

Podczas ekspozycji zaprezentujemy przekrojowy zbiór prac, stanowiący podsumowanie ostatnich trzech lat pracy twórczej artystki.

Druga odsłona wystawy będzie miała miejsce w Teatrze 6. piętro, z którym mamy przyjemność współpracować w ramach projektu “Sztuka na 6.”.

Ekspozycja prezentowana będzie w Pragalerii do 10.01., a od 16.01. jej druga odsłona pojawi się we wnętrzach teatralnego foyer.

Link do oferty galeryjnej MARIA DANIELAK

Fotorelacje z wernisaży: PRAGALERIA  TEATR 6. PIĘTRO

Wystawa Wojciecha Pietrasza „NIEBYLEC” – 17.12. godz. 18:00

Pragaleria oraz Fundacja 2 wymiary mają przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Wojciecha Pietrasza p.t.: Niebylec, który odbędzie się 17.12. (wtorek) o godz. 18:00.

Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną najnowszych obrazy artysty, w których twórczo rozwija, towarzyszącą mu już od kilku lat, poetycką wizję człowieka z czasów prehistorycznych. O ile jednak do tej pory w swojej twórczości kreślił opowieść o wspólnocie, przedstawiał zapis bezcelowych wędrówek grupy anonimowych postaci, tak teraz skupia się na pojedynczej figurze, eksploruje jej indywidualny rys psychologiczny, ustawia ją w centrum – tak kompozycji jak i treści obrazu. Wydaje się, że dla praczłowieka z płócien artysty zakończyła się era nomadyzmu, na pierwszy plan przedstawienia wysuwa się osobista relacja jednostki z przestrzenią wokół niej. Wojciech Pietrasz tworzy zbiór symbolicznych portretów, konstruuje, w sposób niezwykle osobisty, postać człowieka pierwotnego, jednocześnie kreując wzorzec paleolitycznego everymana, który stanowi dla niego wizualne studium porównawcze między tym co dziś i u zarania ludzkości, punkt wyjścia do rozważań nad ponadczasowością ludzkich stanów emocjonalnych, smutków, lęków i tęsknot. Współczesny widz, kontemplujący obrazy artysty, uświadamia sobie swoje własne miejsce w długim łańcuchu życia, którego ogniwa budują kolejne pokolenia umierających i rodzących się bytów.

Ekspozycja prezentowana będzie w Pragalerii do 31.12. 2019 r.

Link do oferty galeryjnej: WOJCIECH PIETRASZ

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wystawa Nickity Tsoya „Humperdoo” – 11.10. godz. 18:00

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Nickity Tsoya pt. “Humperdoo”, który odbędzie się 11.10. (piątek) o godz. 18:00.

Tym razem młody malarz z Ukrainy powraca do Polski z najnowszymi obrazami m.in. z serii „Stranded” i „Simulator”. W swojej twórczości artysta koncentruje się na fizycznej, „mięsnej” substancji ludzkiego ciała, które poddawane zostaje zaskakującym modyfikacjom i deformacjom, eksploruje zagadnienia związane z kształtem współczesnej popkultury i kultury wizualnej, pragnąc niejako stworzyć mroczny i pesymistyczny w swojej wymowie katalog „Nowych Mitologii”. Tytuł wystawy nawiązuje zresztą do jednej z postaci przedstawionych w kultowym komiksie „Kaznodzieja” autorstwa Gartha Ennisa i Steve’a Dillona.

Ekspozycja prezentowana będzie w Pragalerii do 20.10., a od 24.10. jej druga odsłona pojawi się kultowym Teatrze 6. piętro w Pałacu Kultury i Nauki.

Link do oferty galeryjnej NICKITA TSOY

Zobacz katalog wystawy: LINK

Wirtualny spacer: LINK

Fotorelacje z wernisaży: PRAGALERIA  TEATR 6. PIĘTRO

 

Wystawa Eweliny Kołakowskiej „Interludium / Niente” – 13.09. godz. 18:00

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa i grafiki Eweliny Kołakowskiej pt. „Interludium / Niente”, który odbędzie się 13.09. (piątek) o godz. 18:00.

Tytułowy zestaw prac malarskich i graficznych, prezentowany w przestrzeni galerii, stanowi kontynuację i rozwinięcie zagadnień zarysowanych w pracy dyplomowej artystki:  Individuum / Preludium. Głównym tematem kompozycji Eweliny Kołakowskiej, konsekwentnie czarno-białych, wciąż pozostaje nagie ciało ludzkie, za pomocą którego artystka opowiada o pragnieniu, niespełnieniu i wiecznie niezaspokojonej tęsknocie za bliskością. W najnowszych, niezwykle emocjonalnych płótnach Eweliny Kołakowskiej szczególnie istotne stają się wykrzywione w grymasach twarze i mistrzowsko opracowane, smukłe dłonie przedstawionych postaci, będące de facto nośnikami treści dzieła, drogowskazami interpretacyjnymi dla widza. Pracom malarskim towarzyszy seria najnowszych, przełomowych grafik, w których artystka eksploruje zagadnienie medium, tworząc pierwsze w historii odbitki z zaprojektowanych i wydrukowanych w technologii druku 3D matryc wklęsłodrukowych, co stanowi temat pracy doktorskiej artystki.

W dniach 20.09. – 22.09. zapraszamy Państwa na weekendowy finisaż wystawy, który odbędzie się w ramach corocznego weekendu warszawskich galerii WARSAW BY ART. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, o godzinie 14:00, przygotowaliśmy dla Państwa specjalne oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji, które poprowadzi kurator Marcin Krajewski.

Link do oferty galeryjnej: EWELINA KOŁAKOWSKA

Wirtualny spacer: LINK

Fotorelacje z wernisaży: PRAGALERIA  TEATR 6. PIĘTRO

 

Wystawa malarstwa Moniki Ślósarczyk „Remix” i rzeźby Artura Szołdry „Znaki czasu”.

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystaw indywidualnych malarstwa Moniki Ślósarczyk pt. „Remix” i rzeźby Artura Szołdry. p.t. „Znaki czasu”, który odbędzie się w Pragalerii 19 lipca o godz. 18:00. Podczas obu ekspozycji, które potrwają w przestrzeni galerii przy ul. Stalowej 3 do 6 sierpnia, zaprezentujemy obszerny zbiór najnowszych prac dwójki artystów, którzy zdążyli zaskarbić sobie uznanie galerii i kolekcjonerów sztuki nie tylko w Polsce, a wszystko dzięki niezwykłym pracom poruszającym tematy związane człowiekiem, jego skomplikowaną naturą i miejscem we współczesnym świecie.

Link do oferty galeryjnej: ARTUR SZOŁDRA    MONIKA ŚLÓSARCZYK

Fotorelacje: WERNISAŻ    FINISAŻ

 

Wystawa „Cermika. Dydo. Kot. Niewdana.”

Pragaleria oraz Teatr 6. piętro mają przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy zbiorowej „Ceramika. Dydo. Kot. Niewdana.”, który odbędzie się 14.06. o godz. 18:00 w przestrzeni teatralnego foyer w Pałacu Kultury i Nauki.

Link do oferty galeryjnej: MARIUSZ DYDO   JAKUB NIEWDANA   MAŁGORZATA KOT

Fotorelacja z wernisażu: LINK

 

Wystawa Tomasza Dańca „Wanderlust”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Tomasza Dańca pt. Wanderlust, który odbędzie się 13.04. (sobota) o godz. 18:00. Podczas ekspozycji, która potrwa do 27 kwietnia, w przestrzeni galerii swoją absolutną premierę będą miały najnowsze obrazy artysty z tytułowego cyklu, powstające przez ostatnie 2 lata.

Link do oferty galeryjnej: TOMASZ DANIEC

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wystawa Natalii Szynal „Pejzaż niepraktyczny”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną malarstwa Natalii Szynal pt. „Pejzaż niepraktyczny”. Podczas ekspozycji, która potrwa do 25 marca, w przestrzeni galerii zaprezentujemy dyplomowy cykl artystki, składający się z wielkoformatowych obrazów o tematyce pejzażowej.

Link do oferty galeryjnej: NATALIA SZYNAL

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wystawa UPGrowth 2017/2018 najlepsze dyplomy WIT

Szanowni Państwo. Już po raz czwarty mamy przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż i wystawę najlepszych dyplomów Absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Pragalerii. To wydarzenie, które na stałe zapisało się w kalendarzu wystaw Pragalerii i każdego roku cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wystawa UPGROWTH 2017/2018 jest okazją do wyróżnienia najlepszych dyplomów […]

Wystawa grafiki Pawła Krzywdziaka

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną grafiki Pawła Krzywdziaka. Podczas ekspozycji, która potrwa do 3 lutego, w przestrzeni galerii zaprezentujemy m.in. prace z dyplomowego cyklu artysty Luminacja, monumentalną instalację złożoną z grafik tworzących cykl Zasady, jak również niewielkie akwatinty z serii Refleksje i wreszcie miniaturowe Interpretacje Kuli. Ten przekrojowy zbiór prac, eksponowany podczas wystawy w Pragalerii, stanowi nie tylko podsumowanie dotychczasowych osiągnięć Pawła Krzywdziaka, lecz jest również świadectwem konsekwencji artysty w zgłębianiu immanentnych właściwości medium graficznego oraz śmiałych prób zredefiniowania granic i ograniczeń grafiki warsztatowej w świecie nowoczesnej kultury wizualnej.

Link do oferty galeryjnej: PAWEŁ KRZYWDZIAK

Wystawa Kacpra Bożka „Ulica Humberta”

Pragaleria wraz z Fundacją Promocji Sztuki Polskiej ma przyjemność zaprosić na wystawę indywidualną Kacpra Bożka, pt. „Ulica Humberta”, która rozpocznie się wernisażem 15 grudnia (sobota) o godz. 18:00.

Podczas ekspozycji swoją premierę będzie miał najnowszy cykl artysty, składający się z 36 unikatowych grafik o nakładzie 1/1.

Wystawa potrwa do 3 stycznia 2019 r.

Link do oferty galeryjnej: KACPER BOŻEK

Wystawa Piotra Worońca jr „Alt realizm”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Piotra Worońca jr p.t. „Alt realizm”, który odbędzie się w Pragalerii w sobotę, 3.11.2018 r. o godz. 18:00. Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną malarstwa Piotra Worońca p.t. Alt realizm. Podczas ekspozycji, która potrwa do 12 listopada, w przestrzeni galerii zaprezentujemy obszerny zbiór najnowszych prac artysty, powstałych w 2018 roku. Tych z Państwa, którzy nie mogą do nas dotrzeć osobiście zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie.

Link do oferty galeryjnej: PIOTR WORONIEC JR

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wirtualny Spacer: LINK

Wystawa Wiolety Rzążewskiej „Sceny zatrzymane” // Warsaw By Art

Pragaleria wraz z Fundacją Promocji Sztuki Polskiej ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy indywidualnej malarstwa Wiolety Rzążewskiej p.t. „Sceny Zatrzymane”, który odbędzie się w Pragalerii w piątek, 21.09. o godz. 18:00. Podczas ekspozycji, która potrwa do 3 października, w przestrzeni galerii zaprezentujemy wielkoformatowe płótna z lat 2015 – 2018 jak również mniejsze formy malarskie, które artystka tworzy na kartonie.

Wystawa „Sceny Zatrzymane” bierze udział w corocznym weekendzie warszawskich galerii „Warsaw by Art”. W dniach 21 – 23.09. galeria otwarta będzie w godzinach 11:00 – 21:00.

W sobotę i niedzielę zapraszamy szczególnie serdecznie na spotkania z artystką Wioletą Rzążewską, które rozpoczną się o godzinie 13:00.

Link do oferty galeryjnej: WIOLETA RZĄŻEWSKA

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Witold Śliwiński „Obiekty”

Pragaleria zaprasza na przekrojową wystawę rzeźby Witolda Śliwińskiego pod tytułem „Obiekty”. Podczas ekspozycji, która potrwa do 30 lipca 2018 roku, we wnętrzach warszawskiego Centrum Kreatywności zaprezentowanych zostanie ponad sześćdziesiąt prac, pochodzących z różnych okresów twórczości artysty.

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Agata Kosmala „Zimny Księżyc”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną malarstwa Agaty Kosmali p.t. Zimny księżyc. Podczas ekspozycji, która potrwa do 16 kwietnia, w przestrzeni galerii zaprezentujemy obrazy z cyklów: Linia Graniczna i Ślad oraz obszerny zbiór prac na papierze.

Link do oferty galeryjnej: AGATA KOSMALA

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Wystawa UPGrowth 2016/2017 najlepsze dyplomy WIT

Szanowni Państwo.

Już po raz trzeci mamy przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż i wystawę najlepszych dyplomów Absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Pragalerii.

To wydarzenie, które na stałe zapisało się w kalendarzu wystaw Pragalerii i każdego roku cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wystawa UPGROWTH 2016/2017 jest okazją do wyróżnienia najlepszych dyplomów z ostatniego rocznika absolwentów oraz pokazuje jak szeroki wachlarz możliwości daje zastosowanie narzędzi cyfrowych zarówno w projektowaniu graficznym jak i wolnej wypowiedzi artystycznej. Publiczna prezentacja osiągnięć absolwentów kierunku Grafika jest okazją do szerszego spojrzenia na to, co udało się osiągnąć wspólnym wysiłkiem nauczycieli i studentów oraz wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju. Wernisaż odbędzie się 2 marca 2018 r. o godz. 18:00. Wystawę będzie można oglądać w Pragalerii do 16 marca 2018 r.

Jan Jubaal Wasiński „Curiositas”

Pragaleria wraz z kuratorką Samantą Belling mają przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy malarstwa Jana Jubaala Wasińskiego p.t. „Curiositas”. Wystawa potrwa do 17.02

Link do oferty galeryjnej: JAN JUBAAL WASIŃSKI

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Nikodem Baiser „Stworzenie Cyborga”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną malarstwa Nikodema Baisera p.t. „Stworzenie Cyborga”. Podczas ekspozycji, która potrwa do 22 stycznia, w przestrzeni galerii zaprezentujemy prawie trzydzieści prac artysty, powstałych w latach 2015-2017.

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Ewelina Kołakowska „Bodyscape”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę indywidualną malarstwa i grafiki Eweliny Kołakowskiej p.t. „Bodyscape”. Podczas ekspozycji, która potrwa do 18 listopada, w przestrzeni galerii zaprezentujemy najnowszy cykl obrazów oraz prac na papierze, wykonanych graficzną techniką intaglio.

Link do oferty galeryjnej: EWELINA KOŁAKOWSKA

Jan Szczepkowski „Nieruchoma Kurtyna”

Pragaleria i Fundacja 2 wymiary mają przyjemność zaprosić na wystawę malarstwa Jana Szczepkowskiego p.t. „Nieruchoma kurtyna”. Ekspozycja kuratorowana jest przez Fundację 2 wymiary. Podczas kolejnych ekspozycji fundacja prezentuje dzieła artystów łączących w swojej twórczości przywiązanie do doskonałego, tradycyjnego warsztatu malarskiego oraz dążenie do wywołania i przekazania emocji za pomocą obrazu. Tym razem wystawa pokazana zostanie we wnętrzach Pragalerii, warszawskiej galerii sztuki współczesnej, współorganizatora wydarzenia.

Link do oferty galeryjnej: JAN SZCZEPKOWSKI

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Nickita Tsoy „BODY / SOMA”

Pragaleria ma przyjemność zaprosić Państwa na pierwszą w Polsce wystawę indywidualną Nickity Tsoya p.t. „Body / Soma”.

Fotorelacja z wernisażu: LINK

Kacper Bożek „Sen Akwaforcisty”

  Kacper Bożek jest absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Pracę dyplomową zrealizował pod kierunkiem prof. S. Wejmana. Od 2011 r. pracuje w Pracowni Miedziorytu macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta. W listopadzie 2013 r. uzyskał tytuł doktora za cykl grafik poświęconych „Rękopisowi znalezionemu w Saragossie” i życiu Jana Potockiego. Stypendysta Miasta Krakowa (2003). Laureat licznych […]

Joanna Półkośnik „Wolność w kolorze”

Żyjemy w wielkich miastach, budujemy dla siebie domy z betonu, wdychamy spaliny, spędzamy czas przed ekranami monitorów, w godzinach szczytu stoimy w korkach lub przepychamy się przez tłum anonimowych postaci na schodach ruchomych do metra, wciąż gdzieś się śpieszymy, gnamy na złamanie karku, nieustannie pędzimy przed siebie, biegniemy. Nie mamy czasu na to, aby na […]

Karolina Wodzinowska-Hankała „Odcienie Rzeczywistości”

Rzeczywistość pełna koloru. Świat ze snów, do którego przenikają postacie znane z obrazów i filmów. Karolina Wodzinowska-Hankała obserwuje codzienność z ukrycia, schowana za sztalugą i białym, zagruntowanym płótnem, uzbrojona jedynie w oko, własną wrażliwość, pędzel i farby. W otaczającym ją świecie poszukuje Prawdy i Emocji. Świat który znamy, zrekonstruowany przez artystkę od nowa, jest dziwnie […]

Tomek Mistak „Oddziaływanie na odległość”

„Upiorne działanie na odległość” Ludzkość od zawsze patrzyła w gwiazdy. Żyjemy w świecie, który kocha to, co wielkie i przytłaczające. Jednocześnie przeraża i fascynuje nas majestatyczne piękno i ogrom Wszechświata. Szukamy śladów pozaziemskiej cywilizacji, z wypiekami na twarzach oglądamy lądowanie człowieka na księżycu. Tymczasem, tuż obok nas, gdzieś w sterylnych laboratoriach, uzbrojeni w mikroskopy elektronowe […]

Geijutsu – Japońska sztuka na Pradze

Geijutsu znaczy sztuka. Twórczość artystyczna Japonii zawsze budziła zainteresowanie polskich kolekcjonerów. Dzięki wystawom organizowanym przez największe muzea w Polsce, rodzimi widzowie mieli okazję poznać historię i kontekst społeczny dzieł, które powstawały przez stulecia na terenie Nipponu. Od czasów XIX wieku niezmiennie pociągają nas spokój, minimalizm i elegancja, które odnajdujemy w pracach artystów japońskich. Nutka tajemnicy […]

Michał Mroczka, „Przeczucie Wojny”

Bang! Świst! Bum! Działa strzelają salwami w powietrze. Kule przelatują ze świstem koło ucha. Bomby z ogłuszającym hukiem niszczą kamienice. Kolejna elegancka dzielnica europejskiej metropolii zmieniona w pustynię. Tonący tankowiec pluje gęstą ropą do morza. Szyby naftowe płoną. W okopach rośnie stos trupów. Stal, pęd, krew, piach, strach, energia atomu. Przeczuwaliśmy to od dawna. Nadeszła wojna.

Szymon Biernacki, „Naturalnie” – GRAFIKA CYFROWA

Wystawa prac Szymona Biernackiego jest doskonałym okazją do tego, by zapoznać się z szerokimi spektrum możliwości jakie daje twórcy i odbiorcy współczesne malarstwo cyfrowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych dziedzin sztuki, dzieła cyfrowe nie są ograniczone do jednego nośnika.  Na wystawie „Naturalnie” będzie można podziwiać prace przeniesione na bardzo różne podłoża, takie jak papier, płótno czy dibond.  To unikatowa sposobność do tego, aby na własne oczy przekonać się, jak zmienia się odbiór dzieła w zależności od użytego medium.

Ewa Zawadzka "Materia Ciszy"

Wystawa „Materia Ciszy” Ewy Zawadzkiej jest prezentacją malarstwa, które operuje kontrastem światła i cienia. Wprowadza widza w tajemniczy świat industrialnych pejzaży skłaniających do refleksji. Obrazy przedstawiają głownie proste, rudymentarne krajobrazy. Można określić je jako malarstwo surowej bryły, które oddziałuje monumentalnością i geometrią kształtów. Ostrość łagodzi swobodnie prowadzone światło, które ociepla przestrzeń i niweluje wrażenie przytłoczenia. Formy z obrazów Ewy Zawadzkiej przypominają fragmenty murów i kamiennych ścian. Wpisują się w klimat przemysłowego Śląska i Katowic, z którymi artystka związana jest od dekad. Pozbawione ludzkiej postaci, obrazy nabierają uniwersalnego charakteru w wyobrażeniu pustki.

Pierwsza wystawa indywidualna Piotra Tarkowskiego

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Tarkowskiego, który odbędzie się w Pragalerii 30 marca 2016 r. w godz. 18.00-21.00. Na wernisażu zagra Volodymyr Antoniv /klarnet + elektronika/, a o wyjątkowe smaki stałe i ciekłe zadba Gocha Catering. Po wernisażu zapraszamy na afterparty do To się Wytnie.
Wystawa Piotra Tarkowskiego odbywa się pod patronatem: Artinfo.pl, ArtImperium, O.pl, Rynek i Sztuka

Historie w pejzażu
Zawsze uważał, że powinien związać swoje życie ze sztuką, także zawodowe. Ułożyło się jednak inaczej. Tradycyjną ścieżkę kariery zakończył na kursach przygotowawczych na ASP, do egzaminów jednak nie przystąpił. Wyjechał z Polski. Docelowo osiadł w Niemczech i zdecydował się na inny zawód. Zajął się tatuażem, który choć z profesjonalną karierą artystyczną ma niewiele wspólnego, to pozwala rozwijać umiejętności rysunkowe, szczególnie swobodną pracę nad formą, a także wyćwiczyć precyzję i cierpliwość. To dało podstawy sztuki Piotra Tarkowskiego. Sztuki, którą artysta buduje samodzielnie, do wszystkich rozwiązań dochodząc na drodze indywidualnego eksperymentu i autorskich poszukiwań.

Magdalena Daniec, „Częściowa anhedonia”

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Daniec, który odbędzie się w Pragalerii 20 maja 2016 r. w godz. 18.00-21.00. O oprawę muzyczną zadbają Oksana Predko i Wojtek Makowski. Po wernisażu zapraszamy na afterparty do To Się Wytnie. Wystawa potrwa do 2 czerwca 2016 r.

Patroni i partnerzy wydarzenia: Fundacja Promocji Sztuki Polskiej, ArtImperium, O.pl, Artinfo.pl.

Częściowo się wymyka

Czy to będzie opowieść o smutku? Nie, nie do końca. Choć oczywiście częściowo też, bo przecież to „Częściowa anhedonia”. Malarstwo Magdaleny Daniec nie jest jednak smutne, natomiast na pewno jest poważne. Generalnie jej twórczość to poważna sprawa i to nawet bardzo. Pod wieloma względami. Na początek ze względu na warsztat. Z jednej strony artystka jest absolutną perfekcjonistką. Działa w obszarze obrazu, a także w obrębie jego warstw, z taką precyzją i świadomością, z jaką czynili to mistrzowie malarstwa dawnego oraz pisarze ikon. Po drugie jednak, a może właśnie dzięki tej świadomości, w zasadzie rzemieślniczej, może sobie pozwolić na zupełną dezynwolturę. Stąd w malarstwie Daniec kolaż używany w tak śmiały sposób, w jaki inni artyści używają tylko farb. Artystka wkleja papiery, fotografie, przedmioty. „Chomikuje” rzeczy znalezione i odziedziczone, daje im nowe życie i znaczenie w przestrzeni obrazowej, wykorzystuje ich faktury i kolory. Gra jednak tymi elementami nie jak fragmentami grafik, a jak dodatkową paletą kolorystyczną. Chętnie też czerpie z nich jeszcze jeden element, ten, którego zawsze w malarstwie brakowało, a po który artyści na zasadach „oszukania oka” sięgali w różny sposób, mianowicie trzeci wymiar. Magda Daniec wykorzystuje właściwości przestrzenne materiałów, buduje miniaturowe konstrukcje skrzynkowe wklęsłe, lub przeciwnie, wypukłe witrynki z malarstwem, w którym coś wystaje, coś jest nie do końca przymocowane i płaskie. Patrząc na te elementy, ma się jednak przekonanie, że u Daniec wszystko jest w pełni malarstwem, że to inny sposób stosowania impastów. Najważniejszy u Magdy Daniec jest kolor. W nim wypełza trochę „anhedonii”. Częściowo. I też na zasadzie kontrastu.

Darek Zabrocki, „Miasta” – GRAFIKA CYFROWA

Polska Grafika Cyfrowa zaprasza do Pragalerii na pierwszą, niepowtarzalną i wyjątkową wystawę prac stanowiących przegląd prywatnej twórczości Darka Zabrockiego, jednego z najbardziej cenionych artystów cyfrowych, której wernisaż odbędzie się 15 grudnia 2015 roku w godz. 18 – 21 w siedzibie Pragalerii. Zaprezentowane obrazy łączy tematyka. Przedstawiają istniejące realnie i wyobrażone miasta. Wariacje na temat znanych zakątków i kształtów architektonicznych przeplatają się z atmosferą tajemnicy i niedopowiedzenia, stwarzając odbiorcom płaszczyznę do wniknięcia w świat tętniącego życiem w głównych arteriach i melancholijnego wycofania w zaułkach tytułowego miasta. Podążenie za wyobrażeniem zatrzymanym na obrazie można porównać z doświadczaniem świata tworzonego przez Darka w grach komputerowych. Widz staje się jednocześnie uczestnikiem świata wykreowanego przez artystę.

Katalog w formacie PDF do pobrania tutaj.

Agnieszka Pietrzykowska, „Dekonstrukcja pod Różową Pianką”

Intrygujący, przykuwający uwagę, wręcz zaczepny jest w pracach Agnieszki Pietrzykowskiej kontrast. Opozycja pomiędzy delikatnie, finezyjnie ciągniętą rysunkową kreską, a grubym malarskim impastem. Konfrontacja minimalnych bieli i szarości z czystymi kolorami podstawowymi czyli bardzo silnymi w wyrazie czerwieniami, żółciami i błękitami.
Cielesne, obłe i biologiczne kształty, choć dryfują w kierunku abstrakcji, są w swoim ciężarze niemal mięsne. Ich opozycję stanowią koronkowe „wzory” mechanicznych diagramów, przypominające inżynieryjne schematy, choć trochę też i krawieckie wykroje. Wiele przeciwieństw zawartych jest w malarstwie Pietrzykowskiej, a mimo to tworzą one harmonijną całość. Zapewne dlatego, że jej propozycja to koncepcja dojrzała, do której artystka dochodziła latami, realizując różne serie obrazów. Niektóre z nich są już zamknięte, inne to zaledwie pojedyncze prace, których tematyka i pierwotna koncepcja czekają jeszcze na rozwinięcie.

Ziemowit Fincek, „Nieznane Światy”

Malarstwo Ziemowita Fincka stanowi kwintesencję pełnej swobody twórczej. Jego obrazy wymykają się jakimkolwiek ograniczeniom, nie respektują optycznej krawędzi ramy, często nie zachowują prostokątnego kształtu, chętnie unikają gładkości powierzchni, przechodząc płynnie w relief. To zapis absolutnej żywiołowości, dalekiej jednak od chaosu. Dalekiej, gdyż malarstwem Fincka rządzi przemyślana logika i wewnętrzna konstrukcja. Mimo nieposkromionej euforii tworzenia autor zachowuje rygor kompozycyjny, a także harmonię barw. Kolorystyka jego prac raz oparta jest na silnym kontraście, innym razem tworzy niemal monochromatyczne światy. Nigdy nie jest to jednak zestawienie przypadkowe.

Igor Aqualoopa Chołda, „Testosterror”

Wystawa Igora Aqualoopy Chołdy „Testosterror” odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu Popkreacje www. popkreacje.pl
Na wernisaż do Pragalerii zapraszamy 30 września 2015 r. w godz. 18.00-21.00. Zagra na nim Dj Droga z kolektywu Plastilina. Satysfakcję podniebienia zapewni Meat Love i Moctajl. Od godz. 21.00 zapraszamy na afterparty do Składu Butelek na koncert zespołu Bajkonur.

Patroni medialni: Artinfo.pl, ArtImperium.pl, O.pl, Polska Grafika Cyfrowa

Eva Chełmecka, „Cyberrebel”

Zapraszamy na wernisaż wystawy Evy Chełmeckiej „Cyberrebel”, ktory odbędzie się 15 października 2015 r. w Pragalerii w godzinach 18.00-21.00. Na wernisażu towarzyszyć będą nam dźwięki serwowane przez dj WAE z kolektywu Deepwater oraz smaki przygotowane przez Meat Lowe i Mocktail. Po wernisażu zapraszamy na afterparty – niespodziankę.

Ekspozycja prezentuje intrygujące malarstwo oraz obiekty. W niezywkły świat sztuki Evy Chełmeckiej wprowadza Andrzej Grabkowski w bardzo osobistym tekście:

Kacper Bożek, „Akwaforta towarzyska”

Kacper Bożek na temat ekspozycji: Moja warszawska wystawa jest wyborem grafik wykonanych w przeciągu ostatnich piętnastu lat. Są to prace nie należące do żadnego z powstałych w tym okresie cyklów graficznych: „Mistrza i Małgorzaty” oraz „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. W odróżnieniu od grafik tekowych, których chronologiczna narracja o literackim rodowodzie budowana jest na wielu planszach, to pokazywane na wystawie grafiki są autonomicznymi historiami. To znaczy cała opowieść, anegdota kryje się wewnątrz jednej odbitki, a klucz do jej odczytania stanowi przeważnie tytuł.

KRZY.WE 2

Drugie „Krzywe” świadczą przede wszystkim o tym, że pierwsze spotkały się z ciepłym przyjęciem. Ba, nawet gorącym. Z dużą satysfakcją myślimy o tamtej wystawie, wernisażu, finisażu, publiczności i atmosferze, jaka towarzyszyła pierwszej edycji projektu. Krytycy docenili wysoki poziom prezentowanych prac, odwiedzający podobnie. Dodatkowo wszyscy bawili się doskonale, a znajomość wektorów i tego, co przy ich pomocy można tworzyć, na pewno wzrosła. Minęły dwa lata i przyszedł czas na drugą edycję projektu. Konsekwentnie trzymamy się warszawskiej Pragi, zapraszając do Pragalerii – miejsca zdecydowanie odpowiedniego dla prezentacji twórczości wektorowej, gdyż od swojego powstania związanego z projektem Polska Grafika Cyfrowa. Nie zmienia się, a tylko lekko poszerza, formuła prezentacji.