Magdalena Uchman

Magdalena Uchman

Urodzona w 1981 roku w Przeworsku. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2006 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Krzysztofa Skórczewskiego. Za wybitne osiągnięcia w trakcie studiów otrzymała Dyplom Uznania Rektora. W roku 2010 ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 2020 pracuje na stanowisku profesora w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Teorii Sztuki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia laboratoryjne z druku płaskiego na Kierunku Grafika.

Zorganizowała 30 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą, w tym: 5th Egyptian International Print Triennale 2006, Egipt (2006); 4th International Biennial Exhibition of Mini Prints, Tetovo / Macedonia (2008); 6th International Exhibition of Miniatures Little m, Wilno / Litwa (2011); Komu potrzebny jest jeszcze mistrz, Artes Gallery, New York City – Manhattan / USA (2011); Printmaking Graphic from The Rzeszow University, Europejski Komitet Regionów, Bruksela / Belgia (2011); International Biennal Print Exhibition: 2016 ROC, Taichung / Tajwan; 9. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa / Polska (2017); 16. Międzynarodowe Triennale Małych Form Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź / Polska (2017); 9. Międzynarodowe Triennale Grafiki Kolor w Grafice, Toruń / Polska (2018); 10. Triennale Grafiki Polskiej, Katowice / Polska (2018); Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków / Polska (2018); II Międzynarodowy Konkurs Litograficzny, Kielce (2019); International Senefelder Awards, Niemcy (2020).

Uczestniczyła w sympozjach ogólnopolskich i międzynarodowych: 5th Mallnitz Symposium of Contemporary of Art – Bios Nationalpark Zentrum, Mallniz / Austria (2011); Tradycja w litografii obciążenie czy postęp? ASP w Gdańsku, Gdańsk (2014); New York Contemporary Art Symposium, Uniwersytet St. John’s i Islip Art Museum, Nowy Jork / USA (2015); I Międzynarodowy Festiwal Grafiki Artystycznej, Muzeum Malarstwa Ukraińskiego, Dniepropietrowsk / Ukraina (2015); I Międzynarodowe Sympozjum Grafiki Artystycznej, Stowarzyszenie APAC w Asilah / Maroko (2016); VI Sympozjum dla Nauczycieli Plastyki, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Rzeszów (2016); 3rd International Art Symposium in Voitsberg / Austria (2016); Idee Graficznego Myślenia, IV Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza – IMPRINT Warszawa (2017); The 14th Conference on Functional and Nanostructured Materials FNMA’17, Lwów – Yaremche / Ukraina (2017); Indira International Imprint Arts Festival, Uniwersytet Muzyki i Sztuk Pięknych w Khairagarh / Indie (2018); I Międzynarodowe Sympozjum Litograficzne w Lublinie / Polska (2018); 7th International Interdisciplinary Symposium on Art / Science / Technology, Grecja (2019).

Laureatka nagród i wyróżnień, m. in.: wyróżnienie w konkursie Grafika Kwartału organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie (2005); wyróżnienie za obiekty graficzne The Gift na III Biennale Grafiki Eksperymentalnej w Rumunii (2008); I nagroda VIII Międzynarodowego Przeglądu Małego Formatu w Rumunii oraz w przeglądzie Granice Rysunku w Rzeszowie (2006); II nagroda Dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, II Międzynarodowe Sympozjum SzymbArt – Szymbark (2011); II Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach w Międzynarodowym Konkursie Litograficznym Litho-Kielce 2015 (2016); nagroda fundowana przez ASP w Gdańsku – 5. Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2016; wyróżnienie honorowe – 6. Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2019.

Bloody love, 2020

drzeworyt, algrafia, papier canson 300 g, 110 x 75 cm, sygn na odwrocie

Empty, 2020

drzeworyt, algrafia, papier canson 300 g, 75 x 110 cm, sygn. na odwrocie

Time, 2020

drzeworyt, algrafia, papier canson 300 g, 75 x 110 cm, syg. na odwrocie

1981, 2016

algrafia, papier fabriano rosaspina 220 g, 70 x 100 cm, syg. na odwrocie

Love, 2019

serigrafia, papier fabriano rosaspina 285 g, 70 x 100 cm, syg. na odwrocie

Who is who?, dyptyk, 2019

akryl, płótno, 2 x 80 x 80 cm, całość: 80 x 160 cm, sygn. na odwrocie

I want to see you, 2020

technika mieszana (akryl, marker), płótno, 80 x 100 cm, sygn. na odwrocie

Beginning, 2020

technika mieszana (akryl, marker), płótno, 50 x 60 cm, sygn. na odwrocie

M+M=M, 2020

akryl, płótno, 55 x 75 cm, sygn. na odwrocie

Dni tygodnia, 2020

akryl, płótno, 100 x 100 cm, sygn. na odwrocie

Empty, dyptyk, 2020

technika mieszana (akryl, marker) płótno, część 1: 100 x 100 cm, część 2: 100 x 80 cm, całość: 100 x 180 cm, sygn. na odwrocie

Alternative image, 2020

LOVE, 2019

akryl, płótno, 60 x 60 cm, sygn. na odwrocie

I give you yellow, dyptyk, 2020

technika mieszana (akryl, marker), płótno, część 1: 100 x 100 cm, część 2: 100 x 70 cm, całość: 100 x 170 cm, sygn. na odwrocie

Without blue, dyptyk, 2020

technika mieszana (akryl, marker), płótno, część 1: 100 x 100 cm, część 2: 100 x 80 cm, całość: 100 x 180 cm, sygn. na odwrocie

Bloody love, 2020

Empty, 2020

Time, 2020

1981, 2016

Love, 2019

Who is who?, dyptyk, 2019

I want to see you, 2020

Beginning, 2020

M+M=M, 2020

Dni tygodnia, 2020

Empty, dyptyk, 2020

Alternative image, 2020

LOVE, 2019

Without blue, dyptyk, 2020