Kolekcja polskiej ceramiki nowoczesnej ze zbiorów rodziny Kopydłowskich w Pragalerii Design 10.01-1.02.2023

Pragaleria

Stalowa 3, Warszawa

Kolekcja polskiej ceramiki nowoczesnej ze zbiorów rodziny Kopydłowskich w Pragalerii Design 10.01-1.02.2023

Wystawa w Pragalerii Design prezentuje wyjątkową kolekcję polskiej ceramiki nowoczesnej z przełomu lat 60. i 70. XX w. Na ekspozycji wystawione są unikatowe realizacje ceramiczek i ceramików ze szkoły wrocławskiej, sopockiej oraz twórczyń ze środowiska krakowskiego i warszawskiego.
Wystawa jest doskonałą okazją do zapoznania się pracami oraz biografiami Krystyny Cybińskiej, Marii Fietkiewicz, Marii Hoffmann, Hanny Główczewskiej, Rufina Kominka, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Henryka Luli, Haliny Olech, Krystyny Perlickiej, Stanisławy Piętkowej, Stanisława Szyby, Magdaleny Winiarskiej-Gotowskiej, Bronisława Wolanina.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 1. lutego 2023 w godzinach pracy galerii.
Zapraszamy!

Link do Wirtualnego spaceru po wystawie

Link do Katalogu wystawy

Link do Katalogu aukcji

Czytaj więcej »
Kolekcja ceramiki nowoczesnej Aleksandry i Bogusława Kopydłowskich zapoczątkowana w latach 70. XX w. w dużej mierze powstała dzięki kontaktom w środowisku związanym ze sztukami plastycznymi, rzemiosłem i wzornictwem. Znaczna część obiektów pozyskiwana była bezpośrednio od twórczyń i twórców niedługo po ich powstaniu na różnorodnych targach, wystawach oraz wizytach studyjnych.
Do dzisiaj zachowana została dokumentacja kupna części obiektów wraz z oryginalnymi etykietami cenowymi. Zbiór powstający dzięki wiedzy i doskonałemu wyczuciu jego twórców w obecnej formie konkurować może z najlepszymi kolekcjami muzealnymi. Zbiory rodziny Kopydłowskich są wyjątkowo kompletnym i reprezentatywnym przeglądem postępowych strategii twórczych i różnorodnych dróg osiągnięcia wyrazu artystycznego medium ceramiki.
Zbiór doskonale ilustruje również kluczową rolę kobiet w rozwoju dorobku ceramicznej twórczości polskich artystów. Obiekty pozyskiwane były przez Aleksandrę i Bogusława Kopydłowskich mają szansę stać się narzędziem do opowiadania o dorobku polskich ceramików i ceramiczek.
Kurator wystawy: Jędrzej Zakrzewski
———————————————————————————————————————
Aleksandra Kopydłowska (1932 – 2010) – historyczka sztuki
Pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie, później w Mennicy Państwowej oraz Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych “Zachęta”. Jest autorką Katalogów Medali wybitych przez Mennicę Państwową.
Bogusław Kopydłowski (1920 – 1994) – historyk sztuki, malarz
Pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie jako specjalista ds. kowalstwa artystycznego i średniowiecznych sreber. Pod koniec lat 60. XX w był dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W latach 70. XX w pracował w Desie, później w Wydziale Kultury w Najwyższej Izbie Kontroli. Jest autorem katalogów ”Polskie kowalstwo architektoniczne” i ”Kowalstwo artystyczne”.
———————————————————————————————————————
———————————————————————————————————————

Link do Wirtualnego spaceru po wystawie

Link do Katalogu wystawy

Link do Katalogu aukcji

———————————————————————————————————————

Zgłoszenie chęci kupna

W celu zgłoszenia chęci kupna należy wypełnić formularz.

Prosimy o wpisaniu w pole "dodatkowe uwagi" informacji na temat preferowanego sposobu płatności (przelew, gotówka, karta, przelew) oraz sposobu odbioru prac (osobisty, przesyłka pocztowa, przesyłka kurierska) oraz ewentualnie czy są Państwo zainteresowani innymi pracami tego artysty.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
telefon: 884798852
email: info@pragaleria.pl
    Metoda licytacji

    Limit ceny    Akceptuję regulamin oferty galeryjnej