Malwina Konopacka

Malwina Konopacka

Urodzona w 1982 roku. Ilustratorka, graficzka, projektantka. Mieszka i pracuje w Warszawie. Na rzeczywistość patrzy przez pryzmat ilustracji, ale nie zatrzymuje się na dwóch wymiarach – wkracza z rysunkiem w trójwymiarowy świat przedmiotów codziennego użytku i obiektów dekoracyjnych. Jej prace, niezależnie od materiału, w jakim są wykonane (szkło, drewno, papier, ceramika) łączy wyrazista i rozpoznawalna kreska. Obiekty Malwiny Konopackiej powstają tradycyjnymi metodami: na papierze, szkicowane piórkiem i tuszem. Następnie, dzięki cyfrowym technologiom są obrabiane i aplikowane na trójwymiarowe obiekty. Malwina Konopacka studiowała na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskiem oraz Ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Współpracowała z czołowymi polskimi magazynami, dla których tworzyła ilustracje. Obecnie skupia się głównie na ceramice i idei wazonu OKO, który ewoluuje, zmienia się w abstrakcyjną, rzeźbiarską formę.

OKO to limitowana seria ceramicznych, ręcznie malowanych wazonów wykonanych przez Malwinę Konopacką, swoją formą nawiązujących do polskiego wzornictwa przemysłowego lat ’50. i ’60 XX w. Tytułowe „oko” pojawia się na każdym z nich jako graficzne, owalne wgłębienie. Wazon Oko miał swoją premierę w ramach Designers Week w Tokio (2014), później pokazywany był na dniach designu w Nowym Jorku i Londynie, Expo w Mediolanie, czy też na indywidualnej wystawie Konopackiej w Cité Radieuse Le Corbusiera w Marsylii (2017). Projektantka do malowania używa zarówno metali szlachetnych (złoto, platyna), klasycznego kobaltu jak również palety farb podszkliwnych. Zabawa formą – podkreślanie jej lub zaprzeczanie, ilustracja – symboliczna i figuratywna, kolor – od kobaltu po wielobarwność, tworzą w całości serię wielowymiarowych ilustracji. Z okazji Balu Charytatywnego „Spragnieni Piękna” w Muzeum Narodowym w Warszawie przygotowana została seria 11 wazonów „OKO Teresa”, które od pierwowzoru różnią się niemal dwukrotnie większą wysokością: mierzą 80 cm, czyli dokładnie tyle, co roczna córeczka autorki – Teresa. Była to premiera modelu TERESA, który ma być bardziej rzeźbiarską, unikatową formą wazonu OKO. Powstałe elementy (tzw. „precelki”) wykorzystywane są do stworzenia całej rodziny przedmiotów ceramicznych OKO takich jak: wazony NANA, patera ANIELA, kryształ KRYSTAL (w kooperacji z Slavia Kolektiv z Francji i manufakturą Blazek z Czech), wazony IRENA oraz MIKI.

Najważniejsze wystawy:

2020 – „Co Dwie Sztuki to nie jedna” / Totem Mama – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie; 2019 – ArtHouse, Praga; 2019 – „Wystawa Odyseja”, Designblok, Praga; 2018 – „Z drugiej strony rzeczy”, Muzeum Narodowe w Krakowie; 2018 – „Design Days”, San Francisco; 2018 – Wystawa przedaukcyjna: „TERESA”, Muzeum Narodowe w Warszawie; 2018 – „Design Blok”, Czechy; 2018 – „1000 Vases”, Paris Design Week; 2017 – „La Cite”, Marsylia; 2017 – „Texture”, London Tent; 2017 – „ĄĘ”, London Design Days; 2017 – „DS – AutoOKO”, Budapest; 2017 – „Places of Origin: Polish Graphic Design in Context (Mapa polskiego projektowania graficznego w Islandii)”, Design March, Reykjavik; 2015 – „La Tavola Polacca”, Expo Milano, Mediolan; 2015 – „Kreacja i process”, Kielce; 2015 – „What Goes Behind… Contemporary Polish Ceramic Design”, The London Design Festival, Londyn; 2015 – „OKO / Jungle”, Łukasz Jemioł Butik, Warszawa; 2015 – „OKO”, Pies czy Suka, Warszawa; 2015 – „Inside out, Polish graphic design and illustration in the making”, Wanted Design, Terminal Stores, Nowy Jork; 2014 – „+48 Social Club”, Galeria Vacant, Tokio; 2013 – „Malarze ilustracji”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, Berlin; 2010 – „Chłodna”, Muzeum Woli, Warszawa; 2010 – „Letni, nieletni. Młodzież w sztuce współczesnej”, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa.

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Jungle, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona; wys. 42 cm, średn. 19 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Jungle, 2020

na zamówienie, czas oczekiwania 4-8 tygodni

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kobalt, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kobalt, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Cena: 2590

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy - YELLOW, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kolor, 2020

Cena: 2590

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Confetti, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy - PINK, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy - NUDE, 2020

ceramika szlachetna, szkliwiona; wys. 42 cm, średn. 19 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 1590

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Gold, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona;
wys. 42 cm, średn. 19 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 1590

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Platinium, 2020

Cena: 1590

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona; wys. 22 cm, średn. 20 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 1290

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

ceramika szlachetna, szkliwiona; wys. 22 cm, średn. 20 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 990

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Cena: 1290

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Cena: 1290

Malwina Konopacka (ur.1982)

Patera - ANIELA Formy, 2020

ceramika szlachetna, szkliwiona; wys. 10 cm, średn. 30 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 450

Malwina Konopacka (ur.1982)

Patera - ANIELA Formy, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona; wys. 10 cm, średn. 30 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 450

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - TERESA, Kolor, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona; wys. 79 cm, średn. 25 cm; sygn. i numerowana.

Cena: 7000

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - TERESA Formy, 2020

ceramika szlachetna, szkliwiona; wys. 79 cm, średn. 25 cm; sygn. i numerowana.

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - TERESA Formy, 2020

Cena: 7000

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona; wys. 45 cm, średn. 25 cm; sygn. i numerowana.

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

ceramika szlachetna, szkliwiona; wys. 45 cm, średn. 25 cm; sygn. i numerowana.

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - KRYSTAL, 2018

kryształ; wys. 35 cm;
wazon powstały przy współpracy z francuskim Kolektiv 318.

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - KRYSTAL, 2018

kryształ; wys. 35 cm; wazon powstały przy współpracy z francuskim Kolektiv 318.

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy Confetti, 2020

ceramika szlachetna, malowana podszkliwnie, szkliwiona; wys. 42 cm, średn. 19 cm; sygn. i numerowana

Cena: 1290

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO FORMY / Confetti, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO kobalt, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO kobalt, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO kobalt, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Pink / Gold, 2020

Cena: 1890

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Jungle, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Jungle, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Kolor, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Confetti, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Gold, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Platinium, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - IRENA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Patera - ANIELA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Patera - ANIELA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - TERESA, Kolor, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - TERESA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - TERESA Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - MIKI Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - KRYSTAL, 2018

kryształ; wys. 35 cm;

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - KRYSTAL, 2018

Malwina Konopacka (ur.1982)

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Formy, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO CutOut, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO kobalt, 2020

Malwina Konopacka (ur.1982)

Wazon - OKO Pink / Gold, 2020