Henryk Płóciennik

Henryk Płóciennik

Malarz, grafik i rysownik, miłośnik muzyki jazzowej, która stanowiła dla niego wielką inspirację. Chociaż nie posiadał akademickiego wykształcenia, w 1962 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie dorobku artystycznego. Artysta znany jest głównie z grafik wykonywanych w technice linorytu, autocynkografii i monotypii. Część z tych prac przywodzi na myśl grafiki jednego z najwybitniejszych polskich autorów jakim był Józef Gielniak. Henryk Płóciennik zajmował się również rysunkiem uzupełnionym gwaszem czy właśnie monotypią, tworząc głównie akty o charakterystycznym, intymnym  charakterze. Zarówno obrazy graficzne, jak również prace wykonane w innych technikach, łączy charakterystyczna pewna linia i dokładność w wykonaniu detali. Tematyka, którą poruszał w swoich dziełach, oscylowała wokół piękna i ładu świata. Inspirował się również muzyką.

Artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym jedno z najważniejszych, jakim jest złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrody przyznawane przez jego rodzinne miasto Łódź.

Jego prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Japonii, Kanadzie, Szwajcarii, Danii, Belgii i Hiszpanii, a wiele z nich znajduje się w kolekcjach takich instytucji jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Państwowa Galerii Sztuki w Sopocie czy Tate Modern w Londynie.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt leżącej kobiety, 1988

technika własna (piórko, tusz, flamaster, akwarela, gwasz), karton; 23 x 29 cm; sygn. i dat. p. d.: H. Płóciennik 88 (piórem i długopisem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Odpoczywająca

technika własna (piórko, tusz, flamaster, akwarela, gwasz), karton; 33,8 x 25 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (piórem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Ona

technika własna (piórko, tusz, akwarela, gwasz), karton; 33,8 x 25 cm; sygn. śr. d.: H. Płóciennik (ołówkiem), l. d. napis: M.B. (? - ołowkiem); na odwrocie przekreślone szkice; praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt kobiecy

technika własna (piórko, tusz, flamaster, akwarela, gwasz), karton; 45 x 34,5 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt na tle obrazu

technika własna (piórko, tusz, flamaster, długopis, akwarela), karton; 36 x 21,5 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w muzeum, 1986

technika własna (piórko, tusz, flamaster, długopis, akwarela), karton; 37,8 x 27,5 cm; sygn. i dat. p. d.: H. Płóciennik 86, pod spodem powtorzona sygnatura flamastrem; praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Smuteczki

technika własna (piórko, tusz, flamaster, akwarela, gwasz), karton; 46,2 x 30 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (piórem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w zieleniach, 1997

technika własna (piórko, tusz, kredka, gwasz), karton; 37 x 53 cm; sygn. i dat. p. d.: H. PŁÓCIENNIK 97 (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Zachęta, 1998

technika własna (piórko, tusz, akwarela, gwasz), karton; 50 x 37,5 cm; sygn. i dat. p. d.: H. Płóciennik 98 (ołowkiem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Odpoczynek, 1998

technika własna (piórko, tusz, akwarela, gwasz), karton; 25 x 36 cm; sygn. i dat. l. d.: H. Płóciennik / 1998 (kredką, długopisem, ołowkiem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2200

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w pudrowych różach, 1997

technika własna (kredka, piórko, tusz, gwasz), karton; 49 x 37 cm; sygn. i dat. l. d.: H. PŁÓCIENNIK / 1997 (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Trzewiki, 1997

technika własna (piórko, tusz, flamaster, gwasz, kredka, elementy monotypii), karton; 52 x 37 cm; sygn. i dat. l. d.: H. PŁÓCIENNIK / 1997 (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Gracja

technika własna (piórko, tusz, flamaster, akwarela), karton; 51 x 36 cm; sygn. l. d.: H. Płóciennik (piórem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w oknie, 1998

technika własna (piórko, tusz, flamaster, kredka, akwarela, gwasz), karton; 51 x 38 cm; sygn. i dat. l. d.: H. PŁÓCIENNIK 1998 (długopisem), p. d.: powtórzona sygnatura (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Erotyk, 1998

technika własna (piórko, tusz, kredka, gwasz), karton; 35 x 47 cm; sygn. i dat. l. d.: H. PŁÓCIENNIK 1998 (długopisem), p. d.: powtórzona sygnatura (kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Śmiała

piórko, tusz, karton; 25,5 x 18 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik; na odwrocie szkic aktu w piórku; praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Skromna

technika własna (piórko, tusz, pisak, gwasz), karton; 37 x 26,5 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (piórem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Wolna, 1990

technika własna (piórko, tusz, tusz lawowany lub akwarela, pisak), karton; 36,5 x 25 cm; sygn. i dat. p. d.: H. PŁÓCIENNIK 90 (piórkiem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt na tle obrazu II

technika własna (piórko, tusz, pisak, gwasz), karton; 26 x 39 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (piórem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2200

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Swobodna

technika własna (piórko, tusz, tusz lawowany lub akwarela, pisak), karton; 36,5 x 25,5 cm; sygn. p. d.: H. Płóciennik (piórem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt - odpoczynek, 1998

technika własna (piórko, tusz, pisak, gwasz), karton; 47 x 34,5 cm; sygn. i dat. p. d.: 98 / H. Płóciennik (długopisem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2200

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Wstydliwa, 1997

technika własna (piórko, tusz, pisak, gwasz), karton; 49 x 36 cm; sygn. i dat. l. d.: 1997 / H. PŁÓCIENNIK (długopisem i kredką); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

technika własna (piórko, tusz, gwasz), karton; 50,5 x 38 cm; sygn. p. d.: H. PŁÓCIENNIK (ołówkiem); praca na autorskim podkładzie imitującym passe-partout.

Cena: 2600

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt leżącej kobiety, 1988

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Odpoczywająca

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Ona

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt kobiecy

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt na tle obrazu

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w muzeum, 1986

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Smuteczki

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w zieleniach, 1997

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Zachęta, 1998

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Odpoczynek, 1998

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w pudrowych różach, 1997

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Trzewiki, 1997

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Gracja

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt w oknie, 1998

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Erotyk, 1998

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Śmiała

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Skromna

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Wolna, 1990

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt na tle obrazu II

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Swobodna

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Akt - odpoczynek, 1998

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)

Wstydliwa, 1997

Henryk PŁÓCIENNIK (1933-2020)