O FUNDACJI ZW:
” Choć nie jesteśmy instytucją państwową, to określenie „instytucji prywatnej” całkowicie przeczy naszym założeniom – Fundacja ZW ma stać się docelowo miejscem otwartym, dostępnym nie tylko dla badaczy/badaczek, historyków/historyczek czy archiwistów/archiwistek, ale przede wszystkim – każdego odbiorcy – kształtujące tożsamość kulturową i estetyczną już od najmłodszych lat. Od początku istnienia wydajemy publikacje, współorganizujemy wystawy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie (m.in. Nowy Jork, Berlin, Monachium, Brescia, Wilno, Odessa), publikujemy teksty, oraz prowadzimy działalność w mediach społecznościowych. Fundacja ZW to także Archiwum Natalii LL – jednej z najważniejszych europejskich artystek, które zaczęły tworzyć w drugiej połowie XX wieku, mocno wpisując się w początki ruchów feministycznych oraz sztuki progresywnej. W zbiorach Archiwum mieszczą się liczne archiwalia, teksty – niepublikowane wcześniej, wciąż opracowywane, oraz kompletny zestaw negatywów artystki od początków twórczości.
Fundacja ZW to ludzie – rozumiani nie tylko jako jej zarząd, czy rada, ale przede wszystkim wszyscy, którzy wspierają jej działania. Są to przede wszystkim artyści i artystki, z którymi współpracujemy przy organizacji wystaw, wydarzeń czy wydawanych publikacji, jak również ci, którzy przekazują nam prace w darze do kolekcji, ale także osoby wspierające naszą działalność finansowo, dzięki czemu możemy dbać o konserwację oraz badania nad kolekcją.
W tym momencie staramy się stworzyć miejsce niejako wyjątkowe – gdzie to nie my jesteśmy „odgórnie finansowanym muzeum”, czy komercyjną galerią nastawioną na zysk ze sprzedaży sztuki, ale jako instytucja kultury działamy z twórcami i twórczyniami, badaczami i badaczkami, oraz całą resztą społeczeństwa w pełnej symbiozie, wspólnie budujemy Fundację ZW. Brak odgórnego finansowania przez Państwo umożliwia nam pełną niezależność w organizowanych przez nas wydarzeniach, co staje się niezwykle istotne w dzisiejszych trudnych dla sztuki i kultury czasach.Właśnie dzięki tej wzajemnej współpracy możliwe jest zorganizowanie aukcji charytatywnej, na którą zaprzyjaźnione artystki i artyści oraz kolekcjonerzy i kolekcjonerki zdecydowali się przekazać swoje prace, by w ten sposób wspomóc działalność nowej – rozumianej nie tylko jako działającej od niedawna, ale przede wszystkim „świeżej” i przełomowej pod kątem ideowym – instytucji. Dochód zostanie w całości przeznaczony na cele statutowe Fundacji, co pozwoli rozwijać naszą działalność edukacyjną, opracowywać zbiory i archiwalia, ale również umożliwi nam ulepszanie możliwości udostępniania kolekcji, czy organizacji wydarzeń artystycznych.
Wierzymy, że będzie to dla nas milowy krok w stronę budowy nowej, kooperatywnej i przede wszystkim niezależnej przestrzeni kulturalnej.” – materiały prasowe Fundacji ZW