Każde działanie wywołuje reakcję. Aby przekonać się, jak wykorzystana może zostać synergia kilku osób, Pragaleria zaprasza na spotkania z Mariuszem Liblem. Artysta od 20 lat działa w przestrzeni publicznej, tworząc murale, plakaty, akcje artystyczne zwizualizowane w formie wieloznacznych słów, za którymi kryją się pytania egzystencjalne, ujęte w charakterystyczną dla artysty, różnorodną, typograficzną konwencję. Projekt „Tajne komplety” towarzyszy wystawie „Między mesjanizmem a mechanizmem”.
Podczas wystawy zostanie zaprezentowany etap nowego projektu Mariusza Libla. Notatnik każdego artysty skrywa wiele kłębiących się myśli, wyrażonych ideogramem, znakiem, literą, czy schematycznym szkicem, by ostatecznie z tych wszystkich zalążków wykiełkowała nowa idea. Będzie można też zobaczyć, jak sztuka miejska sprawdza się w przestrzeni wystawienniczej i czy jest to możliwe, by choć na chwilę „zamknąć ją w czterech ścianach” galerii, bez szkody dla niej samej – albowiem mural Mariusza Libla „Mięsne maszyny monetyzują / Drżące dusze dramatyzują” gości już od pewnego czasu w murach Pragalerii.
WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE MARIUSZA LIBLA
POBIERZ KATALOG W WERSJI PDF
Dzięki metodzie pracy Mariusza Libla, czyli zestawianiu ze sobą fraz o różnorodnym znaczeniu, daje on możliwość odbiorcy samodzielnego odczytania treści oraz opowiedzenia się po stronie, którą uzna za właściwą. Co istotne, w pracach artysty nie odnajdziemy tylko jednej, prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie. Widz, bez strachu o niezrozumienie, niepoprawność polityczną, lub brak wiary może udzielić odpowiedzi tylko sobie lub też wejść w zbiorową dyskusję ze społecznością, w której żyje. Twórczość Mariusza Libla nie ma bowiem w swoim założeniu być kontrowersyjnym komentarzem do rzeczywistości. Sztuka artysty jest czuła i wrażliwa na problemy społeczne, percepcję człowieka i doświadczenia życiowe każdego, kto będzie z nią obcować, podobnie jak on sam jest wyczulony na relacje i wymianę intelektualną z drugą osobą. Jest to szczególnie widoczne w metodzie pracy artysty, który często działa kolektywnie, pracując w grupach artystycznych: Pinokio, Twożywo, Niczero, lub wspólnie z innymi ludźmi świata artystycznego, takimi jak: Zofia Kusch, Urszula Pieregończuk czy Enenek.