Relacja z wernisażu wystawy Mariusza Libla „Permutacje Peipera” w Pragalerii Design

Pragaleria

Stalowa 3, Warszawa

Relacja z wernisażu wystawy Mariusza Libla „Permutacje Peipera” w Pragalerii Design

Wtorkowy wieczór pomimo ostrego mrozu był niezwykle gorącym czasem w Pragalerii Design przy Konopackiej 17 na warszawskiej Pradze. Otwarcie wystawy rozpoczęło się punktualnie o godzinie 18:00 i zgromadziło wiele gości zainteresowanych najnowszym projektem artysty.

Mroźną aurę rozgrzewały interesujące rozmowy, nieoczekiwane spotkania i emocje obudzone wyjątkową ekspozycją.

Dojrzeć piękno w murach pokrytych barwnymi afiszami i radować się tą niezwykłą epopeją, która stale o tydzień naprzód opiewa życie miasta. Dojrzeć w wystawach sklepowych piękno równe pięknu kaplic katedralnych.

Tadeusz Peiper opiewał poetykę codziennej prędkości miasta. Na wzór włoskich futurystów polski poeta i prozaik identyfikował kulturowe przyspieszenie z racjonalizacją warunków życia. Miasto, traktowane jako naturalny efekt rozwoju, zmieniało swoje znaczenie z nastaniem XX wieku. Dzięki szybkiemu rozwojowi środków technologicznych, konflikt pomiędzy warunkami życia a fizjologią człowieka miał się zacierać.

Spośród elementów miasta, które będą musiały oddziaływać na sztukę, najważniejszymi są może masa i maszyna.

Do reformatorskich idei futuryzmu podchodzi Mariusz Libel, dla którego rewidowanie ram współczesnego społeczeństwa jest podstawą pracy.Artysta rozpoczyna krytyczny dialog z idealistyczną wizją organizacji “nowego świata”. Przez swoje grafiki artykułuje komentarze współczesnej rzeczywistości.
Grafika autora wpisuje się w założenia designu krytycznego.Wykorzystując projektowanie graficzne i typografię, narzędzia street-artu czy mediów cyfrowych artysta komunikuje osobiste spostrzeżenia dotyczące powszechnych zjawisk.

Serdecznie zapraszamy na odwiedziny wystawy Mariusza Libla „Permutacje PeiPera” w Pragalerii Design. Obiekty z wcześniejszej praktyki wraz z najnowszym projektem prezentowane będą w galerii do 6. stycznia 2023.

—————————–

Projekt „Permutacje PeiPera” zrealizowano dzięki środkom stypendium Miasta Stołecznego Warszawy.

Opublikowano: 2022-12-15