Bez kategorii

Pragaleria

Stalowa 3, Warszawa

Wystawa Nickity Tsoya „Humperdoo” w Pragalerii już zakończona. Ale nic straconego! Dla tych z Państwa, którym nie udało się do nas dotrzeć w minionym tygodniu, mamy dobre wieści! Już w najbliższy czwartek, 24.10. o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż drugiej odsłony ekspozycji – tym razem we wnętrzach foyer Teatr 6. piętro! Zapraszamy bardzo serdecznie – bo zobaczyć będzie można m.in. kilka niepokazywanych dotąd prac artysty!

Wystawa prezentowana jest w ramach projektu „Sztuka na 6.” i potrwa do 1. grudnia.

W wernisażowy czwartek siedziba Pragalerii otwarta będzie do godziny 17:00.

 

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że 17.07. w zaprzyjaźnionej Galerii EMP w Tokio, odbędzie się wernisaż wystawy „Japonia & Polska. Wystawa upamiętniająca 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych”, na której zaprezentowane zostaną prace artystów współpracujących z Pragalerią. Jesteśmy niezwykle dumni i serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom, których prace zakwalifikowały się na ekspozycję! Być może ktoś z Państwa będzie miał okazję odwiedzić w wakacje stolicę Japonii…? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do Galerii EMP (5 Chome-10 Ueno, Taito City, Tokyo)! Wystawa potrwa do 04.08.

 

Artyści biorący udział w wystawie:

 

1. Kacper Bożek
2. Ula Dzwonik
3. Sylwia Górak
4. Kuba Janyst
5. Ewelina Kołakowska
6. Stanisław Kortyka
7. Agata Kosmala
8. Judyta Krawczyk
9. Paweł Krzywdziak
10. Henryk Laskowski
11. Michał Mroczka
12. Piotr Nogaj
13. Marlena Rakoczy
14. Kamil Stańczak
15. Piotr Szczur
16. Jan Szczepkowski
17. Magdalena Szilke
18. Paulina Taranek
19. Piotr Trusik
20. Piotr Woroniec jr

 

  

 

 

 

Oto nastąpił kres dominacji człowieka, dobiegła końca niezbyt długa epoka antropocenu. W swoich najnowszych obrazach Tomasz Daniec przedstawia postapokaliptyczną wizję świata, w którym destruktywny wpływ ludzkiej działalności na ekosystem w końcu doprowadził do samozagłady gatunku, który tak długo uważał się za szczytowe osiągnięcia ewolucji lub boskiej kreacji. Artysta maluje Ziemię w kilka lub kilkadziesiąt lat po tym, jak ostatni człowiek zniknął z jej powierzchni. Natura stopniowo, lecz nieubłaganie odbiera tereny wydarte jej wcześniej siłą przez głodną surowców naturalnych ludzkość. Rośliny wdzierają się do opuszczonych willi, lasy zagarniają od dawna nieczynne kopalnie i pola naftowe, dzikie, wijące się pnącza zaciskają w swoim uścisku porzucone, zepsute maszyny. Natura działa cierpliwie i metodycznie. Choć wytwory ludzkich rąk jeszcze nie zdążyły rozpaść się w pył, grzebiąc ze sobą jakikolwiek ślad ludzkiej obecności na niebieskiej planecie, to jednak proces wymazywania pamięci o człowieku nie może już zostać zatrzymany.

Choć wizja świata, którą kreuje w swoich obrazach Tomasz Daniec, dla nas, ludzi, jest mówiąc delikatnie mało optymistyczna, to jednak trzeba przyznać, że przedstawiany przez niego krajobraz cechuje wyjątkowa malowniczość. Zanieczyszczone powietrze sprawia, że niebo mieni się dziwnymi, nienaturalnymi odcieniami brązów, czerwieni, szarości i zieleni. Tomasz Daniec, przedstawiając ten zniszczony przez człowieka świat, nawiązuje do romantycznej tradycji malarstwa krajobrazowego. Przyglądając się płótnom artysty, widz odnaleźć może zarówno w sposobie malowania jak i w warstwie wizualnej obrazów nawiązania do twórczości Wielkich Romantyków XIX wieku, prekursorów nowego, wrażeniowego i emocjonalnego sposobu ukazywania natury w malarstwie, takich jak Caspar David Friedrich, William Turner czy John Constable. Paradoksalnie, pomimo fatalistycznego tematu, najnowsze obrazy Tomasza Dańca wyróżniają się nie tylko unikatowym, estetycznym pięknem, lecz również słodko-gorzkim, być może niełatwym do zaakceptowania przez widza, ale jednak optymistycznym przesłaniem. To nie jest wielka apokalipsa, zagłada wszelkiego stworzenia. Życie jest siłą, którą niezwykle trudno powstrzymać i która zawsze znajdzie sposób, aby przetrwać i dostosować się do nowych warunków. Miną kolejne dekady i stulecia, wytwory ludzkiej kultury obrócą się w proch i pył, ziemski ekosystem odzyska równowagę, powoli zaczną ewoluować nowe, coraz bardziej złożone gatunki istot. To jednak daleka przyszłość. Dziś patrzymy na pusty, zatruty, choć dziwnie malowniczy świat, który wciąż zmaga się z bezpośrednimi skutkami niszczycielskiej, autodestrukcyjnej działalności człowieka i zastanawiamy się nad ironią, która kryje się w samym sercu nowego cyklu malarskiego Tomasza Dańca. Jeśli bowiem tytułowy Wanderlust to tęsknota za podróżowaniem, włóczęga bez celu, to kim jest wędrowiec, który mógłby spacerować w świecie bez ludzi?

 

Marcin Krajewski

3 listopada w Pragalerii odbył się wernisaż wystawy Piotra Worońca jr p.t. „Alt Realizm”. W przestrzeni galerii zaprezentowany został szeroki wybór najnowszych prac artysty, powstałych w 2018 roku. W swojej sztuce Piotr Woroniec opiera się przede wszystkim na bacznej obserwacji otaczającego go świata, po to by następnie opisywać go językiem abstrakcji, dążąc do stworzenia w przestrzeni płótna rzeczywistości alternatywnej, tytułowego „Alt Realizmu”. W efekcie powstają niezwykle piękne, tchnące ciszą i spokojem kompozycje, z którymi mieli okazję bliżej obcować licznie zgromadzeni podczas wernisażu goście.  Przedstawiamy fotorelację z tego wyjątkowego wydarzenia. Bardzo dziękujemy wszystkim odwiedzającym, którzy tak tłumnie przybyli na uroczyste otwarcie ekspozycji. Tych z Państwa, którzy nie mogli do nas dotrzeć osobiście zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie. Wystawa potrwa do 12 listopada.

 

 

21 września w Pragalerii odbył się wernisaż wystawy utalentowanej artystki wschodzącego pokolenia malarzy – Wiolety Rzążewskiej. Tego dnia mieliśmy niepowtarzalną okazję wspólnie przenieść się w czasie do lat 50. XX wieku. We wnętrzu galerii zawisły „Sceny zatrzymane”, obrazujące życie polskiej wsi w czasach powojennych. Artystka w obrazach ukazała m.in sceny zaślubin, narodziny dziecka, zrękowiny, a także wiejskie zwyczaje, ich pracę i obowiązki.

Na wernisaż przybyły tłumy. Autorka w barwny i ciekawy sposób opowiadała o inspiracjach przy tworzeniu wystawy. Urodzona w powiecie garwolińskim, odwzorowała w swych dziełach żywot tamtejszej wiejskiej społeczności w hołdzie ukochanej babci.

Nieobecnych na wernisażu, a chętnych zobaczyć dzieła „Scen zatrzymanych” na żywo, zapraszamy do Pragalerii. Wystawa będzie dostępna do 3 października.

 

Wernisaż wystawy Witolda Śliwińskiego „Obiekty” w Centrum Kreatywności już za nami!

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy zgromadzili się wczoraj, by podziwiać dzieła artysty.

Dziś przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia, ale wszystkim z Państwa, którzy nie mogli wczoraj z nami być, przypominamy, że wystawa przy ul. Targowej 56 potrwa do 30.08.!

Zapraszamy!