Aukcja Rysunków i Akwareli (XVIII – XX w.) z kolekcji Ambasadora II RP w Berlinie Józefa Lipskiego – 2 lipca 2024 roku, godz. 19.30

Pragaleria

Stalowa 3, Warszawa

Aukcja Rysunków i Akwareli (XVIII – XX w.) z kolekcji Ambasadora II RP w Berlinie Józefa Lipskiego – 2 lipca 2024 roku, godz. 19.30

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem wyjątkowej aukcji kolekcjonerskiej, która odbędzie się 2.07. (wtorek) o godz. 19:30. Prezentujemy unikatowy zbiór grafik i rysunków XVIII-XX w. ze zbiorów ambasadora II RP w Berlinie Józefa Lipskiego z Lewkowa k. Ostrowa Wielkopolskiego.

Józef Lipski urodził się we Wrocławiu w 1894 r. w ziemiańskiej patriotycznej rodzinie wielkopolskiej posiadającej istniejący do dziś pałac w Lewkowie. W 1919 r. ukończył prawo w Lozannie. Do polskiej dyplomacji wstąpił w tymże roku. Od 1933 do 1939 był ambasadorem II RP w Berlinie. W tym czasie odbył kilkanaście rozmów politycznych z Adolfem Hitlerem. Doprowadził do podpisania przez III Rzeszę w 1934 paktu o nieagresji co złagodziło stosunek Niemiec do Polski. W 1939 r. wstąpił do armii polskiej we Francji. W Londynie był w sztabie Sikorskiego, Sosnkowskiego i Andersa. Zmarł w Waszyngtonie w 1958 r. Kolekcjonowanie grafik i rysunków rozpoczął Lipski na placówce w Berlinie w przerwach w stresującej pracy dyplomatycznej. Jego kolekcja to głównie grafiki i rysunki zachodnioeuropejskie:niemieckie, austriackie, szwajcarskie czy francuskie. Widząc nadciągającą wojnę w 1939 r. przewiózł kolekcję do brata do pałacu w Lewkowie, cześć była w ich mieszkaniu w Poznaniu. W latach 80 tych XX w. bratowa ambasadora Józefa – Antonina z Żółtowskich Lipska (1898-1992) przekazała tę kolekcję kuzynowi z Poznania – obecnemu właścicielowi.

ZOBACZ KATALOG ONEBID

 

Zgłoszenie chęci kupna

W celu zgłoszenia chęci kupna należy wypełnić formularz.

Prosimy o wpisaniu w pole "dodatkowe uwagi" informacji na temat preferowanego sposobu płatności (przelew, gotówka, karta, przelew) oraz sposobu odbioru prac (osobisty, przesyłka pocztowa, przesyłka kurierska) oraz ewentualnie czy są Państwo zainteresowani innymi pracami tego artysty.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
telefon: 884798852
email: info@pragaleria.pl
    Metoda licytacji

    Limit ceny

    Akceptuję regulamin oferty galeryjnej