12. Aukcja Designu – 29 września 2021 r. godz. 19:30

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę Aukcji Designu w Pragalerii, która odbędzie się 29 września, o godz. 19.30.

Wszystkie prezentowane w katalogu pozycje są dostępne do obejrzenia “na żywo” w galerii po wcześniejszym umówieniu się. Zapraszamy również na wystawę przedaukcyjną w dniach 21 – 29 września.

Popielniczka z logo lini lotniczych LOT - Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina"

porcelana biała, szkliwiona, natrysk wybierany; 4 x 23,5 x 13 cm; sygn. na spodzie: Karolina pod koroną / MADE IN POLAND / 2; Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, lata 60. XX w.

Butla - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło sodowe typu "antico", barwione w masie na niebiesko; wys. 27,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, lata 70. XX w; por. Barbara Banaś, Zbigniew Horbowy, Wrocław 2009, s. 55.

Zestaw "Wir" / "Młynek" - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane, barwione w masie na żółtko-niebiesko ("Bałtyk"); w skład zestawu wchodzi: misa (średn.23,5 cm) i 6 miseczek (średn. 11 cm); Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Por. zdjęcie z ekspozycji zamieszczone w: Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 62.

Czajnik "Smok" - proj. Jerzy SŁUCZAN-ORKUSZ (1924-2002)

wzór C-573/72, projekt z 1972 r. szkło barwione w masie na żółto, ręcznie formowane; 17,5 x 24,5 x 17 cm; Krakowski Instytut Szkła, lata 70. XX w. Stan zachowania: niewielka szczerba na szczypance, przy samej podstawie. Por.: Barbara Banaś, Aleksandra Skorek, W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz, Wrocław 2019, s. 132.

Wazon "Irena" z serii FORMS, 2020 - proj. Malwina KONOPACKA (ur. 1982)

ceramika szlachetna, szkliwiona; wys. 22 cm, średn. 20 cm; sygn. na spodzie znakiem artystki oraz monogramem wiązanym: MK.

Zawieszka z barankiem - proj. Eryka TRZEWIK-DROST (ur. 1931)

szkło, 14,5 x 13 cm. Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70.-80. XX w. Stan zachowania: otarcia przy otworze.

Projekt dekoracji tkaniny - Wojciech WADAS (ur. 1930)

płótno ręcznie malowane, 120 x 186 cm; syng. długopisem w prawym dolnym rogu: WADAS W.

Wazon typ PA 23-63 - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na pomarańczowo, tonowane, antico, ręcznie formowane; wys. 39 cm; Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju, l. 70. - 80. XX w.

Lampa sufitowa - POLAM

aluminium; wys.31 / 87 cm, śred. 50 cm. Zjednoczenie Sprzętu Oświetleniowego i Elektroinstalacyjnego POLAM, lata 70. XX w.

Serwis "Primo" - proj. Gabriela ŚLEŻEWSKA-HOFFMAN (ur. 1923)

projekt z 1958 r., porcelit szkliwiony, kalka; w składzie dzbanek z pokrywką (wys.19 cm.), cukiernica z pokrywką ( wys. 9 cm.), mlecznik ( wys. 7 cm), 6 filiżanek (6 x 6 cm.), 6 spodków (średn. 12,5 cm.); sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND; Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków, l. 70. - 80. XX w; stan zachowania: na spodzie cukiernicy wada fabryczna. Pierwszy kompletny serwis na rynku aukcyjnym.

Wazon - Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków

porcelit szkliwiony, kalka; 21 cm; sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND; Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków, l. 70. - 80. XX w.

Cena: 50

Popielniczka - Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków

porcelit szkliwiony, kalka; 9,5 x 12 x 9 cm; sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND; Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków, l. 70. - 80. XX w;

Owocarka "Romby i Guziki" - proj. Eryka TRZEWIK-DROST (ur. 1931)

szkło prasowane, barwione w masie na zielono; wys. 21 cm, śr. 17 cm; Polska, Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Por. Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, s. 208, nr kat. 494. (tutaj cukiernica).

Wazon - Janusz BERSZ (1925-1985)

ceramika autorska szkliwiona; 20 cm. sygn. na spodzie: J. BERSZ.

Wazon - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na turkusowo (kołnierz tonowany na seledynowo-żółto), warstwowe, ręcznie formowane; wys. 14,5 cm; Huta szkła "Barbara" w Polanicy-Zdroju, l. 80. XX w.; Por.: Barbara Banaś, Zbigniew Horbowy, Wrocław 2009, s. 78.

Ikebana - Leszek DUTKA (1921-2014)

ceramika szkliwiona; 10 x 17 x 6 cm; Polska, 3 tercja. XX w.

Patera dekoracyjna - proj. Andrzej TRZASKA (ur. 1935)

ceramika szkliwiona; średn. 25,5 cm; Spółdzielnia "Przyjaźń" Włocławek, l. 60. XX w. Stan zachowania: rysy w lustrze.

Lampa z zestawu oświetleniowego ART typ. 16.B.00 - Bartłomiej PNIEWSKI i Tomasz RUTKIEWICZ

metal emaliowany, tworzywo sztuczne; wys. 44 cm oznaczenie fabryczne: wytłoczony napis: art/PNIEWSKI / RUTKIEWICZ; Zakład Sprzętu Oświetleniowego Polam Wilkasy k. Giżycka, l. 80. XX w.

Misa - proj. Wszewłod SARNECKI (ur. 1936)

szkło ołowiowe, szlifowane, matowione; wys. 13 cm, średn. 24 cm; Huta Szkła Zawiercie, l. 80./90. XX w.

Figurka "Czapla" - proj. Mieczysław NARUSZEWICZ (1923-2006)

proj. Mieczysław NARUSZEWICZ (1923-2006), proj. z 1957 r. porcelana biała, szkliwiona, natrysk i malatura ręczna; 19 x 9,8 x 7 cm; sygn. na spodzie: Karolina / MADE IN POLAND (pod koroną) oraz wypis: K/2 / 18312 (czarną farbą); Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, lata 60. XX w. Por.: Barbara Banaś, Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60., Wrocław 2011, s. 70.

Zestaw do deserów "Ryszard" - proj. Gabriela ŚLEŻEWSKA-HOFFMAN (ur. 1923)

porcelit szkliwiony, kalka; talerzyki 15 x 14,5 cm, patera: 25 x 24 cm; proj. przed 1967 r. sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND; Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków, l. 70. - 80. XX w; stan zachowania: ślady użytkowania.

Wazon Calipso - proj. Zbigniewa ŚLIWOWSKA-WAWRZYNIAK (1931-2003)

natrysk wybierany/porcelana, 35,5 cm; sygn. na spodzie znakiem wytwórni i ręcznie: C-516-1041 / 17; Zakłady Porcelany Stołowej ''Ćmielów'' w Ćmielowie, wzór z 1957 r.

Wazon wzór nr 166 - proj. Elżbieta PIWEK-BIAŁOBORSKA (1922-1989)

fajans malowany podszkliwnie; 11, 5 cm; na spodzie znak wytwórni pod szkliwem: Zakł.Fajansu / WŁOCŁAWEK / Rewol. 1905; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, lata 50. - 60. XX w; projekt z 1956; por.: Piotr Nowakowski, Fantastyczna ceramika użytkowa, Włocławek 2008, s. 33, nr kat. 29. [40].

Zestaw hotelowy "Forum": wazon i popielnica - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane, barwione w masie, matowione; wys. wazonu: 18,5 cm; popielniczka: 3 x 11,5 x 7, 5 cm. (mininalna szczerba); na brzuściu napis: SOSNOWIEC; projekt z 1975 roku; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, lata 70. / 80. XX w. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 165; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 51,194.

Dzban - proj. Kazimierz KRAWCZYK (1948-2018)

szkło barwione w masie na pomarańczowo i czerwono, tonowane, antico, ręcznie formowane; wys. 24 cm; Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju, l. 70. - 80. XX w. Por. Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena w Sosnowcu, Sosnowiec 2021, s. 296, poz. kat. 233.

Zestaw do napojów - Zbigniew HORBOWY (1935-2019) - proj dzbanka

szkło sodowe, barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; w skład zestawu wchodzi: dzbanek (15,5 cm) oraz 6 szklanek (wys. 6,5 cm.); Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, l. 70. - 80. XX w.

Figurka "Kaczka krocząca"- proj. B. STROJEK, XX w.

porcelana szkliwiona, natrysk; 10 x 16 x 6 cm; sygn. na spodzie: W / Wawel / MADE IN / POLAND / 3; Zakłady Porcelany Stołowej "Krzysztof" w Wałbrzychu, 3 tercja XX w; proj. z 1958 r. Por.: I. i R. Gatys, Wzornictwo przemysłowe fabryki porcelany Krister - Wawel - Kristoff w Wałbrzychu, Nakło Śląskie 2015, s. 183. Stan zachowania: na dziubku mikro wada fabryczna.

Zestaw deserowy "Ryszard" - proj. Gabriela ŚLEŻEWSKA-HOFFMAN (ur. 1923)

porcelit malowany natryskowo i ręcznie, szkliwiony; w skład zestawu wchodzą: patera (4 x 25,5 x 25 cm) oraz sześć talerzyków (2,5 x 15,5 x 15 cm); sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lata 60./70. XX w. Stan zachowania: przetarcia.

Kilim "Sukiennice Krakowskie"

wełna; 77 x 162 cm. Polska, 2 poł. XX w.

Zestaw 6 kieliszków do porto "Lotos" - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na bordowo-żółto, tonowane, przeźroczyste, ręcznie formowane, wys. 17 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, l. 80. - 90. XX w. Por. Zbigniew Horbowy 1935-2019, [Katalog Muzeum Miejskiego we Wrocławiu], Wrocław, 2019, s. nlb.

Karafka - proj. Jerzy SŁUCZAN-ORKUSZ (1924-2002)

szkło barwione w masie na czerwono i żółto, tonowane, ręcznie formowane; wys. 38 cm; Krakowski Instytut Szkła, l. 70. XX w. Por.: Barbara Banaś, Aleksandra Skorek, W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz, Wrocław 2019, s. 145. Stan zachowania: niewielkie bąbelki technologiczne.

Cena: 50

Paterka - Stanisława Felicja PIĘTKOWA (1907-1983)

ceramika szkliwiona; 11,5 x 8 cm; sygn. na spodzie ryta w masie: P.

Cena: 50

Dzban - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na czerwono-pomarańczowo, tonowane, ręcznie formowane; wys. 39 cm; Huta Szkła Artystyczne „Barbara” w Polanicy Zdroju, lata 70. - 80. XX w. Stan zachowania: na spodzie rysy użytkowe.

Wazon "Izolator" - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło sodowe, barwione w masie na bordowo, ręcznie formowane; wys. 30 cm; Huta Szkła "Sudety", lata 70. XX w; stan zachowania: wewnątrz ślady osadu; por. Barbara Banaś, Zbigniew Horbowy, Wrocław 2009, s. 57. (wyższy projekt z dodatkowymi elementami na w korpusie).

Wazon tzw. "Banan" - proj. Jerzy SŁUCZAN-ORKUSZ (1924-2002)

szkło barwione w masie na borodowo, ręcznie formowane; wys. 20 cm; Krakowski Instytut Szkła, wzór W-539/72 z 1972, l. 70. XX w. Por.: Barbara Banaś, Aleksandra Skorek, W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz, Wrocław 2019, s. 148.

Cena: 50

Wazon "Flora" - proj. Danuta DUSZNIAK (ur. 1926)

porcelana biała, szkliwiona, natrysk wybierany; wys. 24 cm; sygn. na spodzie: Karolina / MADE IN POLAND / 3 [pod koroną]; Zakłady Porcelany Stołowej Karolina w Jaworzynie Śląskiej, wzór z 1957, lata 60. XX w. Por.: Barbara Banaś, Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60., Wrocław 2011, s. 35.

Zestaw do kawy Helena [Millenium] - na 8 osób - proj. Edmund RUSZCZYŃSKI (1929-1997) i Jan KWINTA

porcelana szkliwiona, ręcznie malowana; dzbanek: 24 x 24,5 x 13,5 cm, filiżanki: 6,5 x 9 x 7,5 cm, spodki: 13,5 x 13,5 cm, cukiernica: 10,5 x 14,5 x 11 cm, mlecznik: 10 x 11,5 x 8,5 cm; sygn. na spodzie: W / Wawel / MADE IN / POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Krzysztof" w Wałbrzychu, l. 60. XX w. Stan zachowania: cukiernica ze szczerbą na wewnętrznym rancie kołnierza.

Fotel z zestawu kombinowanego 1326 - proj. Stanisław LEJKOWSKI, Wacław LEŚNIEWSKI

drewno (fornir brzozowy), tkanina tapicerska; 93 x 80 x 65 cm; Krakowskie Fabryki Mebli w Krakowie, po 1959; po renowacji stolarskiej i tapicerskiej.

Cena: 3500

Talerz dekoracyjny - Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit szkliwiony; średn. 27 cm; sygn. na spodzie: [dzban] / PRUSZKÓW / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lata 60. XX w.

Nosorożec - proj. Henryk JĘDRASIAK (1916-2002)

porcelana biała, szkliwiona, natrysk wybierany; 7,5 x 22,5 x 5 cm; sygn. na spodzie: PT w wieńcu / Tułowice / Made in Poland; Zakłady Porcelitu Stołowego "Tułowice" w Tułowicach, projekt z 1959; por.: Barbara Banaś, Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60., Wrocław 2011, s. 140; stan zachowania: rogi nosorożca po konserwacji.

Patera z dekoracją typu KORA - Zakłady Fajansu "Włocławek"

fajans szkliwiony; średn. 24 cm; sygn. na spodzie: Made / in Poland / Zakłady Fajansu / Włocławek / Rewolucji 1905 / HAND PAINTED / 6591; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, lata 50. / 60. XX w.

płótno ręcznie malowane; 90 x 159 cm.

Maska - Stanisław ZAGAJEWSKI (1927-2008)

ceramika; 40 x 33 cm; pęknięcie technologiczne przy ustach postaci.

Wazon z serii "Asteroid" - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane, bezbarwne; 18 x 18 x 8 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 120; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 17, 149.

Para lamp gabinetowych "OSK-10" - POLAM Pułtusk

szkło, aluminium, tworzywo sztuczne; 34 x 25 x 25 cm (każda); dwie żarówki - E27; na spodzie plakietka zakładu; POLAM Pułtusk, lata 60. XX w.

Stolik RTV

fornir orzechowy, politura szelakowa; 82 x 65 x 49 cm; na spodzie metka Domu Meblowego MDM; Polska, ok. 1961; stolik po renowacji.

Cena: 1300

Wazon - "Ananas" - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło barwione w masie na czerwono i bezbarwne, ręcznie formowane, warstwowe; wys. 35 cm; zachowana naklejka: ZĄBKOWICE/ POLAND/POLOGNE; Huta Szkła Gospodarczcego “Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w.

szkło barwione w masie na pomarańczowo-żółto, tonowane, antico, ręcznie formowane; wys. 25,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, l. 70. XX w. Por. Barbara Banaś, Zbigniew Horbowy, Wrocław 2009, s. 55.

Kilim geometryczny

wełna; 146 x 210 cm. Polska, 2 tercja XX w.

Serwis "Moderno" dla 4 osób - Włocławska Fabryka Fajansu Teichfeld i Asterblum

fajnas malowany; w składzie dzbanek - 21 cm (na wylewie dwie szczerbki), mlecznik - 13,5 cm (szczerbka na dziubku), cukiernica - 12,5 cm, 4 filiżanki - 5 x 12 x 10 cm (2 filiżanki z niewielkimi szczerbami na rancie), 4 spodki - średn. 16 cm; sygn na spodzie: [orzeł] / Progres / TEICHFELD / ASTERBLUM / WŁOCŁAWEK nr. 5008, na mleczniku dodatkowo wycisk: 803., na jednym z talerzyków wycisk: 2.36; Włocławska Fabryka Fajansu Teichfeld i Asterblum, 2 ćw. XX w.

Plakieta "Dziewczyna z Parasolką" - Leszek DUTKA (1921-2014)

ceramika szkliwiona; 20 x 9 cm.

Cena: 50

Talerz dekoracyjny - Piotr STACHLEWSKI (ur. 1964)

ceramika szkliwiona (kamionka); średn. 38,5 cm; na spodzie sygnatura wraz z numerem i znakiem artysty: A295 / [znak artysty] / P.Stachlewski / 2019 (ryte w masie lub wyciskane).

Paterka - Zakłady Porcelitu Stołowego "Tułowice"

porcelit; 7 x 21 x 11 cm; sygn. na spodzie pieczęcią fabryki; Zakłady Porcelitu Stołowego "Tułowice" w Tułowicach, lata 60. XX w; stan zachowania: rysy użytkowe wewnątrz.

ceramika szkliwiona, średn. 32 cm; Spółdzielnia "Przyjaźń" Włocławek, l. 60. XX w; stan zachowania: rysy w lustrze.

Wazon "Krater" - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane, barwione w masie na niebiesko; wys. 25cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70.-80. XX w. Por.: Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 96; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 39, 154. Stan zachowania: błędy technologiczne, niewielkie ślady użytkowania.

Zestaw deserowy z serii "Kwiat" - proj. Ryszard SERWICKI (1949-2020)

szkło prasowane barwione na niebiesko; w składzie patera ( średn. 23,5 cm.) i sześć talerzyków ( średn. 16 cm.); Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, lata 70. XX w.

Patera w formie liścia

ceramika szkliwiona; 49 x 12 cm; ceramika krakowska, 2 poł. XX w; przypisywana Leszkowi Dutce.

Cena: 50

Fotografia z wystawy: "Nowe wzory typowych mebli biurowych" z wizerunkiem Marii Białówny i Zdzisława Wróblewskiego, autor: Sokołowski

fortografia czarno-biała, papier; 18,2 x 24 cm. na odwrocie opis związany z wystawą i osobami sportetowanymi, 19 II. 1965.

Wazon, 2011 - proj. Maria VELTUZEN-NAGRABECKA (ur. 1942)

szkło barwione w masie na zielono, bezbarwne i przeźroczyste, ręcznie formowane; 25 x 18,5 x 14 cm; na spodzie ryta sygn. i dat.: KATIN / 7 II / 2011 / VELT 2011

Bombonierka wzór 4321, Chodzież - Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież"

proj. dekoracji: Adam Grabowski, 1958 r. porcelana, natrysk wybierany; wys. 10 cm; sygn. na spodzie: pieczątka C w trójkącie / Chodzież w wieńcu i ręcznie: Hand painted Ch/51/432; Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież" w Chodzieży, k. l. 50. XX w.

Wazon "Sowa"

ceramika szkliwiona; 24,5 x 12,5 x 11,5 cm; Najprawdopodobniej wazon powstał w Spółdzielni Rzemieślniczej Reflex.

Patera dekoracyjna - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

kamionka szkliwiona; średn. 33 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60. XX w. Stan zachowania: na rancie niewielka wada technologiczna.

Obraz Magiczny, 1994 - Bożena KOMOWSKA, XX /XXI w.

juta; 190 x 130 cm; na odwrocie metka z napisem: "OBRAZ MAGICZNY" / KOMPOZYCJA Z JUTY I SIZALU / 130 X 190 X AUTOR - BOŻENA KOMOWSKA / GDAŃSK'94.

Barek z zestawu mebli 1050 - Bytomskie Fabryki Mebli Bytom

tarcica bukowa, płyta stolarska, fornir lakierowany, wewnątrz szklana półka; 78 x 60 x 42 cm; Bytomskie Fabryki Mebli Bytom, po 1962; zachowana nalepka: Barek / Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego Poznań / Bytomskie Fabryki Mebli Bytom.

Wazon z zestawu "Cyntia" - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na bordowo, warstwowe (wylew kołnierza blękitny i seledynowy, tonowany), ręcznie formowane; wys. 13,5 cm; Huta szkła "Barbara" w Polanicy-Zdroju, l. 70. XX w.; Por. Zbigniew Horbowy 1935-2019, Wrocław 2019, [katalog], s. nlb.

szkło sodowe, ręcznie formowane, barwione w masie, wys. 25,5 cm; Polska, Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju (?), lata 80. XX w

porcelit, natrysk wybierany; 3 x 25 x 8 cm; sygn. na spodzie: PT w wieńcu / TUŁOWICE / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Tułowice" w Tułowicach, lata 60. XX w.

Kilim

wełna; 104 x 213 cm. Polska, 2 tercja XX w.

Patera dekoracyjna

porcelana biała szkliwiona, natrysk wybierany; średn. 27 cm; sygn. na odwrocie znakiem wytwórni; W / WAŁBRZYCH / MADE IN POLAND; u dołu w natrysku: J. S. 1969 r. 12.06. W-ch / ...lewicz (początek nazwiska słabo czytelny).

Serwis do kawy "Dorota" - proj. Lubomir TOMASZEWSKI (1923-2018)

porcelana malowana, dekoracja wybierana, w składzie: dzbanek (brak pokrywki) 15 x 7 x 19 cm, mlecznik 10 x 9 x 8 cm, cukiernica 5,5 x 9 x 12,5 cm, sześć spodków średn. 11,5 cm oraz sześć filiżanek 6,5 x 8 x 9,5 cm; sygnowany na spodzie znakiem wytwórni: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, l. 60. XX w. Por.: Barbara Banaś, Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60., Wrocław 2011, s. 44.

Misa

ceramika szkliwiona; wys. 9,5 cm, średn. ok. 23 cm; ceramika krakowska, w typie prac Stanisławy Felicji Piętkowej.

Cena: 50

Figurka siedzącej

ceramika szkliwiona; 17 x 12 x 4,5 cm; Polska, 2 poł. XX w.

Cena: 50

Wazon "Zośka" - Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku

ceramika szkliwiona; wys. 33 cm; na spodzie metka wytwórni z nazwą modelu; Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku, 3. tercja XX w.

Autorska tkanina Dekoracyjna "Łodzie", 1988 - Andrzej WADAS (ur. 1930)

wełna, 81 x 111 cm; na odwrocie metka z informacjami o pracy.

2 fotele tzw. "Nietoperz"

nogi z niklowanego metalu, podłokietniki z drewna malowanego na ciemny brąz. wełniana tapicerka; 78 x 68 x 65 cm; Polska, 2 poł. XX w; stan zachowania: fotele po renowacji, z zachowaniem pierwotnych barw.

Wazon - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

ceramika szkliwiona; wys. 24 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, 3 tercja XX w. Analogicznego rodzaju szkliwienia używał Bolesław Książek - por. B. Kostuch, Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku, Warszawa 2020, s. 162.

Zestaw pojemników na jajka: 3 kury i kaczka

szkło prasowane, białe; kura duża - dwie sztuki (jedna z niewielką szczebką na rancie pojemnika i ogonku) 21 x 21 x 17cm każda, mała kura 14 x 10,5 x 13,5 cm, kaczka (niewielka szczerba na rancie pokrywki) 12 x 9,5 x 15,5 cm. Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, lata 70. / 80. XX w.

Wazon "Herkules" - proj. Ewa GERCZUK-MOSKALUK (ur. 1947)

szkło barwione w masie na bordowo ręcznie formowane; wys. 41 cm; Huta Szkła „Sudety” w Szczytnej, lata 70. XX w. Stan zachowania: niewielkie rysy użytkowe na spodzie, osad w środku.

Lampa wisząca: POLAM-REM, typ 412-30

tworzywo sztuczne; średn. klosza 45,5 cm, wys. 69 cm; wewnątrz fragment metki; Polska, POLAM-REM, lata 70. XX w.

Figurka "Indyk" - proj. Mieczysław NARUSZEWICZ (1923-2006)

proj. Mieczysław NARUSZEWICZ (1923-2006), proj. z 1956 r. porcelana biała, ręcznie malowana, szkliwiona; 9 x 11 x 6 cm sygn. na spodzie: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW / MADE / IN POLAND oraz dodatkowe stemple; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, l. 60. XX w.

Zestaw do napojów - proj. Zofia PRZYBYSZEWSKA (1901-1966)

porcelit malowany, szkliwiony, w skład zestawu wchodzi: dzbanek (wys. 26 cm) sześć kubków ( wys. 11 cm); na spodzie znak wytwórni: [dzban] / PRUSZKÓW / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lata 60. XX w; stan zachowania: jeden z kubków po konserwacji (ok. 2 cm. od wylewu).

Wazon - Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit malowany, szkliwiony; wys.12,5 cm; na spodzie znak wytwórni: [dzban] / PRUSZKÓW / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lata 60. XX w.

Wazon tzw. "Rybie usta" - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło sodowe, barwione w masie, ręcznie formowane; wys. 27,5 cm. Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej (?), lata 70. XX w; stan zachowania: rysy użytkowe; por. Barbara Banaś, Zbigniew Horbowy, Wrocław 2009, s. 55. (formy o znacznie szerszym brzuśćcu oraz analogicznym zakończeniu wylewu).

Plakieta "Madonna z dzieciątkiem" - Leszek DUTKA (1921-2014)

ceramika szkliwiona; 26 x 10 cm; sygn. LESZEK DUTKA / artysta plastyk (stempel).

Cena: 50

Komplet do wina, wzór nr 411 - proj. Jan SOWIŃSKI (1911-1990 )

Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, po 1958 fajans malowany podszkliwnie, w skład zestawu wchodzi dzbanek (32,5 cm) oraz cztery kubki (7,5x6,5 cm) na spodzie znak wytwórni: Lilijka / WŁOCŁAWEK / FAJANS / MADE IN POLAND; stan zachowania: jeden z kubeczków ma pęknięcie włosowate dł 1 cm przy rancie.

Wazon - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na żółto, matowe i przeźroczyste, ręcznie formowane; wys. 22 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w. Stan zachowania: przy wlewie, wewnątrz wazonu zarysowania.

Amfora - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na żółto-czerwono, tonowane, ręcznie formowane; wys. 34 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w.

Cena: 50

Dywan wiązany pręgowany

len, wełna; 214 x 93 cm; metka z informacją: Podhalańska Spółdzielnia Pracy, 1977 r. proj. T. Zydroń, A. Plewa; Stan zachowania: dywan fabrycznie nowy.

Nagroda dla dżentelmena roku otrzymana przez Zdzisława Wajdę

brąz patynowany, kamienna podstawa; wys. całkowita: 25 cm

Biurko - proj. Izabela STERNIŃSKA (1928-2003)

jesion, 156,5 x 107,5 x 43,5 cm; Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD, l. 60./70. XX w. Zachowana oryginalna naklejka. Biurko z niewielkimi zaplamieniami i szlifowaniem na blacie.

Talerz dekoracyjny "Kwiaciarka krakowska" - Stanisława Felicja PIĘTKOWA (1907-1983)

ceramika szkliwiona; średn. 21 cm; ceramika krakowska, 2 poł. XX w.

szkło prasowane, barwione w masie na miodowo; wys. 21 cm, śr. 17 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Por. Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, s. 208, nr kat. 494. (tutaj cukiernica).

Para kufli

szkło barwione w masie na żółto-miodowo, tonowane; ręcznie formowane; wys. 18 cm; Krakowski Instytut Szkła (?), 3 tercja XX w. Stan zachowania: niewielkie błędy technologiczne (pęcherzyki i paproch zatopiony w masie).

Dzbanuszek - pracownia ceramiczna-garncarska Aleksander Azarewicz

ceramika szkliwiona; wys. 14 cm, średn. brzuścia ok. 11 cm; na spodzie wycisk: A. AZAREWICZ / WILNO z gwiazdą pośrodku; Wilno, pracownia ceramiczna-garncarska Aleksander Azarewicz (i Synowie), lata 30. XX w. Stan zachowania: niewielka szczerba na wylewie

Dywan "Włochacz"

dolan; 200 x 300 cm; Zakłady Tkanin Dekoracyjnych Welur w Kietrzu, w lata 70. XX w. Stan zachowania: dywan fabrycznie nowy.

Komoda z zestawu kombinowanego 1326 - proj. Stanisław LEJKOWSKI, Wacław LEŚNIEWSKI

drewno, okleina orzechowa, szkło, metal, tworzywo sztuczne; 120 x 63 x 32 cm; Krakowskie Fabryki Mebli w Krakowie, po 1959; po renowacji.

Serwis "Kajtek" na 6 osób - proj. Zofia GALIŃSKA (1913-1998)

porcelit szkliwiony, złocony; w składzie: dzbanek z pokrywką (wys. 18 cm), cukiernica z pokrywką (7cm), mlecznik (11 cm), 6 filiżanek (5,5x6 cm), 6 talerzyków (średn.11,5 cm); sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND i oznaczeniami numerycznymi); Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, proj. z 1961; por.: Barbara Banaś, Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60., Wrocław 2011, s. 45.

Figurka "Żyrafa" - proj. Hanna ORTHWEIN (1916-1963)

porcelana szkliwiona, ręcznie malowana; 9,5 x 6,5 x 4 cm; na spodzie znak wytwórni: C w trójkącie / Chodzież i ręcznie: Hand painted, Ch 63/4184. (czarną farbą); Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, lata 60. XX w.

Cena: 50

Para wazonów "Napoleon" - proj. Jerzy SŁUCZAN-ORKUSZ (1924-2002)

szkło mleczne i hialitowe; wys. 28 cm i 14 cm; Tarnowiec, l. 80. XX w.

Bombonierka "Romby i guziki" - proj. Eryka TRZEWIK-DROST (ur. 1931)

szkło prasowane barwione w masie na niebiesko; wys. 22,5 cm, średn. 12 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Por. Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, s. 208, nr kat. 494. (tutaj cukiernica).

ceramika szkliwiona; wys. 19 cm; sygn. J. W. BERSZ (poszkliwinie).

Cena: 50

szkło barwione w masie na fioletowo, typu antico, ręcznie formowane; wys. 28 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, 3 tercja XX w.

Cena: 50

Dzban - Krakowski Instytut Szkła

szkło mleczne, cieliste, barwione w masie, ręcznie formowane; wys. 36 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w.

Cena: 50

Para wazonów - proj. Józef PODLASEK (1934-1995) - ?

szkło barwione w masie na miodowo, ręcznie formowane; wys. 16,5, 11,5 cm; Huta Szkła w Zawierciu, lata 70. XX w.

Wazon optyczny - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło sodowe, barwione w masie na miodowo, prasowane; 17,5 x 12,5 x 8 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, 70. XX w. Stan zachowania: niewielkie szczerbki na wypustkach i niewielka szczerbka na korpusie. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 110; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 49.

Butla - proj. Maria VELTUZEN-NAGRABECKA (ur. 1942)

szkło barwione w masie na oliwkowo, ręcznie formowane; wys. 18 cm.

Mapa Polski

tkanina płocienna, żakard, podszewka (uszkodzona); ok. 200 x 300 cm.

Medal z 1969 roku dla Marii Białówny (WYSTAWA POLSKIEJ SZTUKI UŻYTKOWEJ)

w komplecie: karta uczestnika wystawy, dyplom, medal: metal, 5 x 5 cm; dokumenty związane z wystawą: "Polska Sztuka Użytkowa w 25-lecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - Projektowanie Mebli", Warszawa, 1969 r.

Żardiniera - Huty Szklane Juliusza Stolle "Niemen"

szkło przeźroczyste, bezbarwne, lane z formy; dł. 30 cm; wys. 12 cm; Huty Szklane Juliusza Stolle "Niemen", 2 ćw. XX w., model 1415.

Figurka "Panna plażowa" - proj. Stanisław OLSZAMOWSKI (1929-2015)

porcelana, 30 x 16 cm; sygn. na spodzie: W/Wawel/Made in Poland i ręcznie: Dek. 1-161 H; Zakład Porcelany Stołowej Krzysztof w Wałbrzychu, po 1958; stan zachowania: błędy technologiczne (zmatowienie szkliwa).

Maska

ceramika szkliwiona; 23 x 8 cm; ceramika krakowska, 3. tercja XX w.

Cena: 50

Wazon „Kora” - Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Rękodzieło"

ceramika szkliwiona; wys. 38 cm; Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Rękodzieło", Tomaszów Mazowiecki, 3. tercja XX w.

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; wys. 37 cm; Huta Szkła Artystyczne „Barbara” w Polanicy Zdroju, lata 70. - 80. XX w.

Wazon "Osiołek" - proj. Czesław ZUBER (ur. 1948)

szkło barwione w masie na czerwono i pomarańczowo, tonowane, ręcznie formowane; wys. 15 cm; Huta "Barbara" w Polanicy Zdroju, lata 70. XX w.

Cena: 50

Wazon z wklęśnięciem - proj. Jerzy SŁUCZAN-ORKUSZ (1924-2002)

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; wys. 23 x 20 x 7 cm; Krakowski Instytut Szkła, l. 70. XX w; wzór z 1972 r. Por.: Barbara Banaś, Aleksandra Skorek, W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz, Wrocław 2019, s. 117.

Wazon - Królewska Wytwórnia Majoliki

ceramika szkliwiona, ręcznie malowana, złocona; wys. 12 cm, średn. 11 cm; sygn. na spodzie: Handmaleres i wyciskiem: CADINEN 551; Pomorze, Kadyny /k. Tolkmicka, Królewska Wytwórnia Majoliki (zał. 1905 w dobrach cesarza Wilhelma II), lata 30. XX w.

Serwis dla lalek - Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów"

porcelana, złocenie; w składzie: dzbanek z pokrywką wys: 8 cm, tacka 20 x 12 cm (przetarcia); 6 filiżanek: wys. 2,5 cm; cukiernica z pokrywką: wys. 5 cm; mlecznik: wys. 4,5 cm; sygn. Ć (w trójkącie) / ĆMIELÓW/ MADE/ IN POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, lata 60./ 70. XX w.

Zestaw 6 kieliszków do białego wina "Lotos" - Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na bordowo-żółto, tonowane, przeźroczyste, ręcznie formowane, wys. 24 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, l. 80. - 90. XX w. Por. Zbigniew Horbowu 1935-2019, [Katalog Muzeum Miejskiego we Wrocławiu], Wrocław, 2019, s. nlb.

Wazon tzw. "Szpula"

szkło barwione w masie na borodowo, ręcznie formowane; wys. 37 cm, średn. wylewu: 15 cm; ZSA "Siemianowice" w Siemianowicach Ślaskich, filia HSG "Ząbkowice", l. 70. XX w. Stan zachowania: wewnątrz osad.

Popielniczka "Jaskółka" - Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież"

porcelit szkliwiony, natrysk wybierany; 17,5 x 7 cm; sygn. na spodzie: P w wieńcu / CHODZIEŻ / MADE IN / POLAND (granatowa), wyscisk: 1790; Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież" w Chodzieży, 3. ćw. XX w. Stan zachowania: mikro-szczerba na ogonku.

Figurka "Tygrys" - proj. Henryk JĘDRASIAK (1916-2002)

porcelit szkliwiony, 10,5 x 21 x 7,5 cm; sygn.: P w wieńcu / Made in Poland; Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, lata 60. XX w; stan zachowania: szczerba na tylniej łapie; por.: Barbara Banaś, Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60., Wrocław 2011, s. 107.

Cena: 50

Wazon - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło bezbarwne, przeźroczyste, prasowane; wys. 13 cm, średn. 9 cm; por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 162-163. Stan zachowania: wady technologiczne: bąble, "odgniecenia".

Dwa katalogi Zjednoczenia Przemysłu Meblowego w Poznaniu 1960 i 1961

oprawione, strony nienumerowane, 22 x 30 cm.

2 fotele z zestawu mebli 1050 - Bytomskie Fabryki Mebli Bytom

drewno bukowe, tkanina obiciowa; 70,5 x 50,5 x 73 cm; Bytomskie Fabryki Mebli Bytom, po 1962; po renowacji stolarskiej i tapicerskiej; por. Katalog Meble w produkcji 1962, Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu.

Cena: 1600

Serwis do kawy "Krokus" - proj. Wincenty POTACKI (1904-2001)

porcelana, natrysk, złocenia, w składzie: dzbanek 29 x 15 x 8,5 cm, cukiernica ( uszkodzona: pęknięcie, szczerba na górnej partii cukiernicy) 13 x 7 x 7 cm, mlecznik 13 x 8 x 5,5 cm, sześć filiżanek 8 x 8 x 6,5 cm, sześć spodków średn. 14 cm; sygnowany na spodzie znakiem wytwórni: Ć w trójącie / ĆMIELÓW / MADE IN / POLAND; na spodzie dzbanka wycisk: KROKUS; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, l. 60. - 70. XX w. Stan zachowania: otarcia malatury, ślady użytkowania.

Para wazonów - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

ceramika szkliwiona; wys. 60 cm i 57 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, 3. tercja XX w.

Kafel z ptaszkiem - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

ceramika szkliwiona; 22 x 10,5 cm; na spodzie papierowa metka wytwórni oraz informacja o plakiecie: "... kafel malowany w/s/ wzoru znalezionego... w ... / wykonanego przez krakowskiego/garncarza i kaflarza / Jana Oksitowicza/w II. poł. IX. wieku; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, 1971 r.

szkło prasowane, barwione w masie na jasno-żółto; 17,5 x 8,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. stan zachowania: błąd technologiczny (zatopiony paproch), niewielki odprysk na podstawie. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 110; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 49.

Komplet do przystawek Asteroid - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane; duża salaterka (4 x 15 x 23 cm), 6 małych salaterek (3 x 10 x 15 cm); Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, lata 70. XX w.

Figurka "Zajączek" - proj. Kazimierz CZUBA (ur. 1934)

porcelana biała, szkliwiona, ręcznie malowana; wys. 11,5 cm; sygn. na spodzie: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW / MADE / IN POLAND; Hand painted, cena; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, lata 60. XX w. Stan zachowania: ubytki malatury, niewielkie błędy technologiczne na podstawie.

Podstawka "Ryba" - Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane, bezbarwne; 29 x 22,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, 70. XX w. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 146; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 80.

Wazon - proj. Józef GÓRSKI (ur. 1941) ?

szkło barwione w masie na zielono i bezbarwne, pienione, przeźroczyste, ręcznie formowane; 23 x 16 x 9 cm; HSG "Tarnów" w Tarnowie, l. 60. - 70. XX w. Stan zachowania: niewielkie rysy na korpusie.

szkło barwione w masie na zielono, pienione, ręcznie formowane; wys. 37 cm.

Wazon - pracownia ceramiczna-garncarska Aleksander Azarewicz

ceramika szkliwiona; 21 cm; na spodzie wycisk: WILNO, 50; Wilno, pracownia ceramiczna-garncarska Aleksander Azarewicz (i Synowie), lata 30. XX w.

Para foteli "STEFAN" typ 300-139 - Swarzędzka Fabryka Mebli

drewno (buk), tkanina tapicerska; 75 x 75 x 66 cm; Swarzędzka Fabryka Mebli, l. 60. XX w; po renowacji stolarskiej i tapicerskiej.

Cena: 4200

Gobelin

wełna; 155 x 229 cm (z frędzlami); Polska, lata 50. / 60. XX w.

Konik na biegunach - Janusz BERSZ (1925-1985)

ceramika autorska szkliwiona; 13 x 13 x 5,5 cm. cm. sygn. na spodzie: JANUSZ I WANDA BERSZ / NOWY ROK 1970 Stan zachowania: ucho po konserwacji.

Wazon - Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku

ceramika szkliwiona; wys. 19,5 cm; Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku, 3. tercja XX w.

Cena: 50

Paterka - Leszek DUTKA (1921-2014)

ceramika szkliwiona; średn. 16,5 cm; sygn. na spodzie ryty w masie inicjał wiązany: LD.

Cena: 50

5 filiżanek ze spodkami z dekoracją "Kwiatogal"

porcelana ręcznie malowana; spodki: średn. 10,2 cm, filiżanki: 5 x 5,5 cm; sygn. na spodzie: KPM / Made in Poland (spodki i filiżanki), na spodkach dodatkowo pieczątka: C.P.L.i A. "Kwiatogal" Ręcznie malowane, Wałbrzych, lata 50. XX w.

Popielnica - Polskie Zjednoczone Fabryki Fajansu "Włocławek"

fajans malowany „chmura”, szkliwiony; 26,5 x 26,5 cm; pieczęć wytwórni; Polskie Zjednoczone Fabryki Fajansu "Włocławek" we Włocławku, lata 1945-1955.

kamionka szkliwiona; średn. 25 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60. XX w; na spodzie zamazana metka. Stan zachowania: nieznaczne zaplamienia farbą.

Płaskorzeźba "Kobieta w kryzie" - Pracownia STROMA 5

ceramika szkliwiona;19 x 19 cm; sygn na spodzie: ZZ / K (wyciskiem); Kraków, Pracownia STROMA 5, skład pracowni: Ewa Żygulska, Barbara Żątowska, Janina Karbowska-Kluziewicz, l. 60. XX w. Stan zachowania: niewielkie uszkodzenia na krawędzi.

Popielnica "Osiołek" - proj. Czesław ZUBER (ur. 1948)

szkło barwione w masie na żółto i zielono, cieniowane, ręcznie formowane; wys. 7 x 13 cm; Huta "Barbara" w Polanicy Zdroju, lata 70. XX w.

Cena: 50

Czara od bombonierki z zestawu "Diatret" - proj. Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło sodowe, barwione w masie, prasowane; wys. 8 cm, średn. 17,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 118-119, 129; Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty. Polscy Projektanci, Gdynia 2021, s. 174-175.

szkło barwione w masie na zielono, tonowane, mleczne i przeźroczyste, ręcznie formowane; 9,5 x 12 x 9 cm; na spodzie papierowa nalepka "Zakład Doświadczalny Instytutu Szkła i Ceramiki"; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w. W typie prac Jerzego Słuczan-Orkusza lub Michała Jakubasa.

Popielnica i wazon - Krakowski Instytut Szkła

1. popielnica: szkło barwione w masie, ręcznie formowane; wys. 4 cm, średn. 17 cm; nalepka na kołnierzu; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w. . 2. wazon -wzór I-157: proj. Zofia PASEK, szkło barwione w masie na zielono (malachitowo), tonowane, ręcznie formowane; wys. 35 cm; na korpusie nalepka; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w. .

148

Para wazonów - Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku

1. ciemniejszy - "Wazon Irys": ceramika szkliwiona, wys. 25,5 cm; na spodzie naklejka: Biał. Ręk. Ludowe/Wazon Irys; 2. jaśniejszy: ceramika szkliwiona, wys. 24,5 cm; Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku, 3. tercja XX w.

149

Wazon - Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Rękodzieło", Tomaszów Mazowiecki

ceramika szkliwiona; wys. 28 cm; Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Rękodzieło", Tomaszów Mazowiecki, 3. tercja XX w.

Cena: 50

150

Figurka "Kot" - Fabryka Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit, szkliwiony; 10 x 16 x 4 cm; Fabryka Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, 3. tercja XX w.

151

Serwetnik "Rogi" - Mirostowickie Zakłady Ceramiczne

porcelit szkliwiony; 9 x 18 x 5,5 cm; na spodzie papierowa metka: PORCELIT / Mirostowice; Mirostowickie Zakłady Ceramiczne w Mirostowicach Dolnych, po 1969.

152

Świecznik - Andrzej BERSZ (1948 - ?)

ceramika autorska; wys. 20 cm; sygn. na spodzie ręcznie znakiem autorskim oraz: A.BERSZ.

153

Projekt dekoracji "Poland" - Włocławek

projekt dla Zakładów Fajansu "Włocławek" we Włocławku; gwasz, kredka, papier; 20,5 x 30,3 cm. Stan zachowania: zagięcia na rogach, rozdarcie ok. 1 cm.

Cena: 60

154

Serwis "Julita" - proj. Edmund RUSZCZYŃSKI (1929-1997)

porcelana; w składzie: dzbanek z pokrywką: 14 x 22,4 x 14 cm; mlecznik: 9 x 13,5 x 7 cm; cukiernica z pokrywką: 9 x 15 x 10 cm; 6 filiżanek: wys. 6,5 x 9 x 7,5 cm; 6 spodków: średn. 13 cm; sygn. na spodzie: W / WAWEL / MADE IN / POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Krzysztof" w Wałbrzychu; l. 60. XX w. Stan zachowania: odprysk na uchwycie pokrywki dzbanka (fabryczny?) i pod pokrywką cukiernicy (użytkowy).

Cena: 450

155

Lampa sufitowa

metal, szkło matowe mleczne, tworzywo sztuczne; wys. ok. 43 / 23,5 cm, średn. 26 cm. metka z nazwą producenta; Zakład elektro-mechaniczny Michał Żelazny, Bytom, 4 ćw. XX w; stan zachowania: niewielkie ślady korozji.

156

Wazon - Zakłady Fajansu w Kole

ceramika szkliwiona; wys. 29 cm; sygn. na spodzie: KOŁO / 665 (wyciskiem); Zakłady Fajansu "Koło" w Kole, 3. tercja XX w.

157

Wazon - Wiesław SAWCZUK (1933-1999)

szkło barwione w masie, przeźroczyste, ręcznie formowane, z pęcherzykami powietrza; wys. 27 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, 4 ćw. XX w.

158

szkło warstwowe, barwione w masie, ręcznie formowane; wys. 26 cm; Huta "Barbara" w Polanicy Zdroju, lata 70. XX w.

159

Zestaw do napojów - Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

dzban i 6 szklanek, szkło barwione w masie tonowane, ręcznie formowane (żółto-bordowe, z warstwą niebieskiego szkła na wylewach); dzban: 28,5 x 16 x 18 cm; szklanka: wys. 11,5 cm, średn. 6 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, l. 70. / 80. XX w.

Cena: 550

160

Zestaw 6 kieliszków do czerwonego wina "Lotos" - Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na bordowo-żółto, tonowane, przeźroczyste, ręcznie formowane, wys. 20 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, l. 80. - 90. XX w. Por. Zbigniew Horbowy 1935-2019, [Katalog Muzeum Miejskiego we Wrocławiu], Wrocław, 2019, s. nlb. Stan zachowania: rysa na spodzie jednego z kieliszków.

Cena: 550

161

Dzban - Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie, tonowane; 54,5 cm Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy-Zdroju, l. 70. - 80. XX w. Stan zachowania: bąble technologiczne.

162

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; wys. 45 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3 tercja XX w.

Cena: 50

163

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; wys. 33 cm. Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w.

Cena: 50

164

Zestaw do napojów - Krystyna SCHWARZER-LITWORNIA (ur. 1952)

szkło sodowe, barwione w masie na czerwono i pomarańczowo, tonowane, ręcznie formowane; w skład zestawu wchodzi: dzbanek (34,5 cm) oraz 6 szklanek (wys. 12 cm); Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy-Zdroju (?), 4 ćw. XX w. Por. Kolekcja szkła użytkowego Pałacu Schoena w Sosnowcu, Sosnowiec 2021, s. 307, poz. kat. 257, 258

165

Wazon "Magda" - duży - Spółdzielnia Rzemieślnicza "Reflex"

ceramika szkliwiona; wys. 35,5 cm; Spółdzielnia Rzemieślnicza "Reflex", lata 70. XX w.

166

Wazon z falbanką - proj. Jerzy SŁUCZAN-ORKUSZ (1924-2002)

szkło warstwowe barwione w masie na bordowo i biało oraz bezbarwne; wys. 22 cm; Tarnowiec, l. 80. XX w. Stan zachowania: niewielka szczerba przy podstawie.

167

kamionka szkliwiona; średn. 25 cm; na spodzie papierowa metka wytwórni z numerem modelu: "PATERY - 201"; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60. XX w.

168

ceramika szkliwiona; wys. 17 cm; Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Rękodzieło", Tomaszów Mazowiecki, 3 tercja XX w. Prawdopodobnie projekt Stefana Bławuta.

Cena: 50

169

Misa - Patera - ZAP Kadyny

ceramika szkliwiona; wys. 7,5 cm, średn. 27 cm; na spodzie ryta w masie sygn.: M/27. / KADYNY; Zrzeszenie Artystów Plastyków ZAP Kadyny, 3. tercja XX w.

Cena: 50

170

szkło barwione w masie na zielono, ręcznie formowane; 11 x 20 x 12,5 cm; na korpusie nalepka, na spodzie papierowa nalepka: "Zakład Doświadczalny Instytutu Szkła i Ceramiki" z numerem; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w.

171

Projekt dekoracji wazonu "Wanda" - Włocławek

projekt dla Zakładów Fajansu "Włocławek" we Włocławku; akwarela, ołówek, papier; 29,5 x 20,5 cm.

Cena: 60

172

Wazonik, wzór nr 166 - Elżbieta PIWEK-BIAŁOBORSKA (1922 - 1989)

fajans malowany, szkliwiony, wys. 21 cm; sygn. na spodzie: Lilijka / Włocławek / Fajans / Made in Poland i wycisk 247; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, l. 50./60. XX w.

173

fajans szkliwiony; średn. 24 cm; sygn. na spodzie: Made / in Poland / Zakłady Fajansu / Włocławek / Rewolucji 1905 / HAND PAINTED / 6595; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, lata 50. / 60. XX w. Stan zachowania: dwie niewielkie szczerbki na krawędzi od spodu.

174

Wazon - Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec"

ceramika szkliwiona; wys. 25,5 cm; Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec" w Bolesławcu, 3. tercja XX w. Stan zachowania: niedoszkliwienie na korpusie.

Cena: 50

175

Wazon - Stefania DRETLER-FLIN (1909-1994), Zygmunt FLIN (1909-1993)

ceramika szkliwiona; wys. 26 cm sygn. na spodzie wyciskiem: FF.

176

Gobelin - "Miasteczko" - Piotr GRABOWSKI

wełna; 105 x 138 cm; Cepelia, 2 poł. XX w. Prace Piotra Grabowskiego były prezentowane na wystawie "Irena i Piotr Grabowscy - malarstwo, tkanina, ceramika" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2012 r.

Cena: 1600

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Lampa sufitowa - POLAM

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Kilim "Sukiennice Krakowskie"

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Stolik RTV

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Kilim geometryczny

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Patera w formie liścia

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Wazon "Sowa"

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Kilim

Warszawa 2021/09/29

Patera dekoracyjna

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Misa

Warszawa 2021/09/29

Figurka siedzącej

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

2 fotele tzw. "Nietoperz"

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Dywan wiązany pręgowany

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Para kufli

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Dywan "Włochacz"

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Mapa Polski

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Maska

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Wazon tzw. "Szpula"

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Gobelin

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Lampa sufitowa

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Misa - Patera - ZAP Kadyny

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

Warszawa 2021/09/29

    Limit ceny