11. Aukcja z cyklu “Wnętrze Sztuki” – 20 października 2021 r. godz. 19:30

Serdecznie zapraszamy na kolejną, 11. Aukcję z cyklu “Wnętrze Sztuki” w Pragalerii, która odbędzie się 20 października, o godz. 19.30.

Wszystkie prezentowane w katalogu pozycje są dostępne do obejrzenia “na żywo” w galerii po wcześniejszym umówieniu się.

Komplet 4 kieliszków "Aurora" - proj. Wszewłod SARNECKI (ur. 1936)

szkło barwione, 18 x 7 cm; Huta Krosno, 2 poł. XX w. stan zachowania: przy jednym drobna fabryczna wada na rancie (wygładzona fabrycznie); przebarwienia na rancie każdego kieliszka.

Zestaw 4 filiżanek ze spodkami z dekoracją "Kwiatogal"

porcelana, ręcznie malowana; filiżanki: 5,8 x 7 cm., spodki: średn.13,6 n cm; zamalowana sygnatura fabryki porcelany, na spodkach pieczątka: KWIATOGAL; Stan zachowania:na spodkach przebarwienia.

Wazon - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na czerwono-pomarańczowo, tonowane, ręcznie formowane; wys. 29,5 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w. Stan zachowania: na spodzie wydrapany znak: "x", błędy technologiczne na korpusie, wewnątrz ślady osadu.

2 kielichy dekoracyjne - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

ciemniejszy: szkło barwione w masie na bordowo, w typie antico, tonowane, ręcznie formowane; wys. 32 cm; jaśniejszy: szkło barwione w masie na bordowo, w typie antico, ręcznie formowane; wys. 31,5 cm; Huta Szkła „Sudety” lub Huta Szkła Artystycznego "Barbara", 3. ćw. XX w.

Popielnica - Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina"

porcelana szkliwiona, malowanie: natrysk wybierany i ręcznie; 4 x 23,5 x 13 cm; sygn. na spodzie: Karolina pod koroną / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, lata 60. XX w. Stan zachowania: przebarwienia.

Kilim z lamami

wełna; 78,5 x 140 cm.

Talerzyki na nóżkach

szkło prasowane, barwione na miodowo; średn. 5 cm; stan zachowania: błędy technologiczne na stopach nóżek - ostre zakończenia; Por.: model 1764 w katalogu Huty J.Stolle "Niemen" z 1926 r. i "Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX wieku" str.124.

Cena: 50

Serwis kawowy "Carry" - Zakłady Fajansu "Włocławek"

porcelana, szkliwo opalizujące; w składzie: dzbanek z pokrywką (wys.18,5 cm), mlecznik ( 9 cm), cukiernica z pokrywką (10 cm), 6 talerzyków (średn. 12,5 cm), 6 filiżanek ( wys. 5,5 cm; w 1 z filiżanek – przetarcie złota); sygn. na spodzie: Lilijka/WŁOCŁAWEK /PORCELANA/Made in Poland i złota pieczęć z kwiatami (?); Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, lata 70. XX w.

Wazon "Sowa"

ceramika szkliwiona; 24,5 x 12,5 x 11,5 cm; Zachowane fragmenty metki wskazują, iż najprawdopodobniej wazon powstał w Spółdzielni Rzemieślniczej Reflex.

Para Lamp - Polam Poznań

szkło sodowe, oprawki na żarówkę, włącznik; wys. bez abażuru 62 cm (każda), wys. całkowita 74 cm. Abażury współczesne, brak jednej podkładki stabilizującej abażur, niewielkie plamki odbarwienia na metalu (?). Z.S.O. Polam, Poznań, lata 70./80. XX w.

Owocarka

wzór z 1910 r. szkło prasowane, barwione w masie na bursztynowo; 19,5 x 21 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, tzw. "Girlandy", l. 70. XX w.

Wazon z repliką pracy Z. STRYJEŃSKIEJ z teki Tańce Polskie: Krakowiak i Kołomyjka

wys. 49 cm sygn. na spodzie: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW / MADE / IN POLAND / 3; stan zachowania: niedoszkliwienia przy rancie podstawy

Sumak

wełna, 93 x 36,5 cm (z frędzlami); Polska, lata 50. / 60. XX w.

Amforka - Zakłady Porcelany "Bogucice"

porcelana, szkliwo opalizujące, wys.18 cm. Zakłady Porcelany "Bogucice" w Katowicach-Bogucicach, lata 70. XX w.

Cena: 50

Filiżanka z dekoracją "Kwiatogal"

porcelana, ręcznie malowana; filiżanki: 6,5 x 8 cm., spodki:: średn. 14,5 cm; zamalowana sygnatura fabryki porcelany, ręcznie: Hand decorated H.J. oraz nalepka firmowa: KWIATOGAL.

Świecznik

ceramika szkliwiona; wys. 19 cm; sygn. BERSZ.

Ikebana (szkliwo zbiegające) - proj. Wiesława GOŁAJEWSKA (1928-2015)

porcelit, szkliwo zbiegające; 10 x 17 x 16 cm; sygn. na spodzie: ZPS / [dzban] / PRUSZKÓW / MADE IN POLAND; Fabryka Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, l. 60. XX w. dobrana wkładka (ukruszona)

Zestaw: bombonierka "Kura" (duża) i pucharek "Romby i guziczki"

szkło prasowane, bezbarwne; pucharek: ok. 13,3 x 12 cm; kura: 21 x 21,5 x 17,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w.

Świecznik w stylu secesyjnym z figurą kobiety

metal, ślady srebrzenia; wys. 18 cm; cyna, szkło przezroczyste, malowane; 21,5 cm; Europa Zachodnia, 1 ćw. XX w.

Wazon - Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło sodowe, dno szlifowane i polerowane, wys 26 cm. stan zachowania: wewnątrz ślady osadu, odprysk na ściance; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, lata 70. XX w.

Wazon szklany

szkło przeźroczyste, 25 cm. na spodzie – ślady użytkowania nieliczne, malutkie bąbelki powietrza.

Cukiernica w stylu art deco

plater cechowany; 6,5 x 16 x 8 cm.

Projekt dekoracji tkaniny - Wojciech WADAS (ur. 1930)

płótno ręcznie malowane; 105 x 209 cm.

Bibułki "Dzwon"

offset, papier; 99,5 x 70 cm; arkusz z nadrukiem opakowań do bibułek Fabryki Gilz Dzwon; stan zachowania: uszkodzenia krawędzi papieru.

Zestaw deserowy "Ryszard": 5 talerzyków i patera - Gabriela ŚLEŻEWSKA-HOFFMAN (ur. 1923)

porcelit szkliwiony, kobaltowy, złocenia; talerzyki 15,5 x 14,5 cm, patery: 24 x 24 cm (każda); niesygnowany; proj. przed 1967 r., Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków, l. 70. - 80. XX w; stan zachowania: ślady użytkowania.

Zestaw 6 szklanek

niebieskie szkło, iryzacja; 13 x 4,5 cm; Polska lub Czechy ?, 2 poł. XX w.

Cena: 50

Wazon - Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

szkło sodowe, ręcznie formowane, barwione w masie na niebiesko; wys. 30 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, 4 ćw. XX w. W typie projektów Jana Sylwestra Drosta; Stan zachowania: wewnątrz osad, bąble technologiczne.

Dwa wazony "Spirelii" - proj. Ryszard SERWICKI (1949–2020)

szkło prasowane, barwione w masie na niebiesko; wys. 23,2 i 22,8 cm; „Ząbkowice” - Huta Szkła Gospodarczego w Dąbrowie Górniczej lub Crystallite Huta Szkła.

Zestaw 3 puzderek i zawieszka

1. puzderko: ceramika autorska szkliwiona; 9,5 x 7,3 x 7,3 cm. sygn. na spodzie: W. BERSZ / POLSKA / 88 2. puzderko: ceramika autorska szkliwiona; 6 x 7,5 cm. sygn. na spodzie: A. BERSZ / 86 3. puzderko: ceramika autorska szkliwiona; 68x 6,5 x 4,5 cm. sygn. na spodzie: W. BERSZ 4. zawieszka: ceramika autorska szkliwiona; 3,3 x 3,3 cm. sygn. na spodzie: W. BERSZ / POLSKA / 88

Talerz dekoracyjny - Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit szkliwiony, ręcznie malowany; średn. 31 cm; na spodzie znak wytwórni: [dzban] / PRUSZKÓW / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lata 60. XX w. Stan zachowania: zarysowania na płycie talerza

Plafon - Polam Wilkasy

szkło prasowane, metal, na spodzie pieczątka, wys. 10 cm, średn. 19 cm; Zakład Sprzętu Oświetleniowego Polam Wilkasy k. Giżycka, l. 80. XX w.

Figurka "Siedząca dziewczyna" - Royal Dux

porcelana szkliwiona, 21,5 x 17 cm; na spodzie znak wytwórni: Hand painted/Royal Dux Bohemia/ Made in Czechoslovakia (niewyraźnie) oraz fragmenty różowego wycisku: Royal Dux Bohemia; Czechosłowacja, Royal Dux, 3 tercja, XX w.

Zestaw do napojów z dekoracją myśliwską

w składzie dzbanek – wys. 18,5 cm, i 6 szklanek – wys. 8,5 cm; szkło przezroczyste i bezbarwne, listra rubinowa; lata. 60. XX w.

Kielich - Makora

szkło barwione w masie, ręcznie formowane, wys.39,5 cm. Makora, Krosno, 3. tercja XX w.

Cena: 60

Zestaw "Wir" / "Młynek" - Jan Sylwester DROST (ur. 1934)

szkło prasowane, barwione w masie na rozalinowo; w skład zestawu wchodzi: misa - średn. 23,5 cm (niewielki odprysk na rancie) i 5 miseczek - średn. 11 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w.

8 talerzyków deserowych - Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

szkło prasowane bezbarwne, średn. 17,5-18 cm; w tym: 4 talerzyki z serii "Cora" i 2 talerzyki z serii "Stella"; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, 3.tercja XX w.

Rajski ptak IV, 1991 - Włodzimierz WIECZORKIEWICZ (1945-2001)

skóra tłoczona, barwiona, sklejka; 44 x 63,5 cm; sygn. tłoczona p. d.: Wieczorkiewicz; na odwrocie opis autorski ołówkiem z tytułem, datą oraz informacjami o pracy.

Zestaw 9 fotografii stanowiących dokumentację wystawy wzornictwa przemysłowego

fotografia czarno-biała, papier fotograficzny; 18 x 13,5 cm.

Wazon "Noga Słonia" - proj. Wiesława GOŁAJEWSKA (1928-2015)

porcelit, szkliwo zbiegające; wys.37,5 cm Fabryka Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lI poł. XX w.

Figurka "Salamandra - Jaszczur" (mały) - proj. Hanna ORTHWEIN (1916-1968)

porcelana biała, szkliwiona; 5,5 x 7,5 x 14 cm; na spodzie znak wytwórni zieloną farbą: WAŁBRZYCH / MADE IN POLAND (zielona); Polska, 2 poł. XX w.

Zestaw karafka i 4 kieliszki

porcelana malowana; karafka z korkiem (na korku przetarcia złoceń): 26,5 cm , kieliszki: 7,5 cm; ZHK Połonne, po 1973 r.

Gobelin "Salvador Dali" - Barbara PODKAŃSKA (1945-2019)

wełna; 168 x 120 cm. na odwrocie wszyta metka z informacjami o pracy oraz nazwiskiem autorki: BARBARA PODKAŃSKA oraz pieczęć (nieczytelna).

Portret kobiety - rzeźba - Marita Benke-Gajda

ceramika, 33,5 cm; stan zachowania: otarcia na szczycie.

Wazon z rozetą - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; wys. 28 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w. Stan zachowania: wewnątrz osad.

Popielnica "Osiołek" - proj. Czesław ZUBER (ur. 1948)

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; 7,5 x 14 cm; Huta "Barbara" w Polanicy Zdroju, lata 70. XX w.

Kielich - proj. Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na pomarańczowo, ręcznie formowane; wys. 30,8 cm; Huta Szkła „Sudety” lub Huta Szkła Artystycznego "Barbara", 3. ćw. XX w.

porcelana, ręcznie malowana; filiżanki: 5,5 x 9,7 cm., spodki:: średn.13,5 cm; zamalowana sygnatura fabryki porcelany, odręcznie: ręcznie malowane, H.J. oraz pieczątka: CEPELIA/KWIATOGAL.

5 talerzyków deserowych - Józef WRZESIEŃ (1930-2007) - ?

porcelit szkliwiony, natrysk wybierany; 16,5 x 16,5 cm; sygn. na spodzie: P w wieńcu CHODZIEŻ / MADE IN POLAND oraz nr; Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, lata 60. XX w.; stan zachowania: jeden z talerzyków z niewielkim przytarciem.

Para kufli

szkło barwione w masie na pomarańczowo i żółto, tonowane, ręcznie formowane; wys. 19 cm; Krakowski Instytut Szkła (?), 3. tercja XX w.

szkło barwione w masie, ręcznie formowane; wys. 79,5 cm; Polska, Huta Szkła "Sudety" (?), 2 poł. XX w.

Kilim "Włochacz"

możliwość zawieszenia na ścianie, rozdarcie ok 2 cm. wełna długowłosa; 131 x 177 cm; Polska (?), l. 70. XX w.

Zestaw talerzyków deserowych (7 sztuk) - Spółdzielnia "Przyjaźń" we Włocławku

kamionka szkliwiona, średn. 17 cm; Spółdzielnia "Przyjaźń" we Włocławku, lata 60./70. XX w. Stan zachowania: jeden z talerzyków posiada niewielką wadę fabryczną (niedoszkliwienie, 8 talerzyk z uszkodzeniem na rancie jako dodatek do zestawu.

Wazon "Lilie" - Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież"

porcelit, natrysk wybierany, kalkomania z motywem kwiatu lilii, złocenie; wys. 44 cm; sygn. na spodzie: P w wieńcu / CHODZIEŻ/ MADE IN POLAND, pieczęcie numeryczne i wycisk 660/2.; Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież" w Chodzieży, 3. tercja XX w.

Lampa stołowa

szkło, metal; wys,38 cm; klosz zdejmowany, oprawa 220V stan zachowania: drobne przebarwienia metalu.

Cena: 60

Figurka "Woltyżerka" - Royal Dux

porcelana, 36 x 28 cm; sygn. na spodzie Hand painted/Royal Dux Bohemia/ Made in Czechoslovakia oraz różowa naklejka: Royal Dux Bohemia; Czechosłowacja, Royal Dux, 3 tercja, XX w.

Naczynie z pokrywką - Zakłady Fajansu "Włocławek"

fajans szkliwiony; wys. 7,5 cm, średn. 10,5 cm; sygn. na spodzie: Zakł. Fajansu / Włocławek / Rewolucji 1905; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, l. 60. XX w.

Zestaw 3 talerzy dekoracyjnych z tańcami polskimi Z. Stryjeńskiej: Kujawiak, Polka, Mazur

porcelana, kalka, złocenia; średn. 26 cm; sygn. na spodzie: Karolina pod koroną / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, 3. tercja XX w. możliwość zawieszenia na ścianie

Patera na nóżce - Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

wzór z 1910 r. szkło prasowane, barwione w masie na zielono; 11,5 x 28 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, wzór tzw."Girlandy" (?), l. 70. XX w. Stan zachowania: minimalne rysy użytkowe.

ceramika szkliwiona; wys. 31 cm; Najprawdopodobniej wazon powstał w Spółdzielni Rzemieślniczej Reflex, 2 poł. XX w.

3 talerzyki z zestawu deserowego - Zakłady Fajansu "Włocławek"

fajans malowany, szkliwiony, 3,5 x 19 x 17,8 cm; sygn. na spodzie: Zakłady Fajansu / Włocławek / Rewolucji 1905; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, l. 60. XX w. Stan zachowania: błędy w malaturze, niewielkie szczerbki na spodzie.

Cena: 250

Wazon - Spółdzielnia Artystów Plastyków "RZUT"

ceramika szkliwiona; 23 cm; na spodzie wycisk: Made in Poland; Spółdzielnia Artystów Plastyków "RZUT", Toruń, l. 60. - 70. XX w.

Cena: 50

Para pater - Spółdzielnia "Przyjaźń" Włocławek

ceramika szkliwiona, 5,5 x 26 x 11,6 cm Spółdzielnia "Przyjaźń" Włocławek, l. 60./70.XX w.

Tkanina dekoracyjna z panoramą miasta

94 x 61,5 cm.

Figurka "Jamnik"

porcelana malowana, szkliwiona; 11 x 13 x 8 cm; na spodzie znak naszkliwny wytwórni; Łomonosow, Rosja, II poł. XX w.

Talerzyk dekoracyjny - Zakłady Fajansu w Kole

fajans, szkliwo; średn. 19 cm; na spodzie fragment wycisku: KOŁO / 19; Zakłady Fajansu w Kole, l. 60. XX w. Stan zachowania: zmatowienia szkliwa

Para kufli - Krakowski Instytut Szkła

fioletowy, tonowany- wys. 13,5 cm; zielony - wys. 12,5 cm (błędy technologiczne, rysy użytkowe); Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w.

Para szkieł: wazon i koszyk

szkło ręcznie formowane, barwione, tonowane; wys. 25 i 23 cm; Huta Szkła "Tarnowiec" w Tarnowcu (?), 3.tercja. XX w.

Bombonierka z kiśćmi winogron - Huta Szkła Gospodarczego "Hortensja"

szkło prasowane, hialitowe; 13,5 x 12 x 8,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim, l.70. XX w.

Zestaw 19 fotografii mebli

fotografia czarno-biała, papier fotograficzny; 18, x 24 cm.

Talerz dekoracyjny - "Tworzą nas inni" z cyklu: "Ciała niebieskie", 2016 - Piotr STACHLEWSKI (ur. 1964)

talerz nr 158; angoby podszkliwnie na kamionce, kobalt; 33,5 cm; sygn. na odwrociu.

Dzbanek do herbaty - Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit szkliwiony; wys. 16,5 cm; sygn. na spodzie: P w kartuszu / MADE IN POLAND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, 4. ćw. XX w.

Cena: 50

Tkanina dekoracyjna

bawełna drukowana; 135 x 79 cm; na spodniej stronie: pieczęć wytwórni i oznaczenie numeryczne: 80.

Amfora - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na bordowo, ręcznie formowane; wys. 31,2 cm; Krakowski Instytut Szkła, 3. tercja XX w.

Bombonierka z łabędziem - Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

szkło prasowane, hialitowe; 13,5 x 12 x 8,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Stan zachowania: dwa ukruszenia użytkowe na krawędzi podstawy.

Owocarka "Migdały" - proj. Eryka TRZEWIK-DROST (ur. 1931)

szkło prasowane, hialitowe; wys. 20,5 x 19,5 cm; Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. Stan zachowania: wewnątrz iryzujące przebarwienia.

Para wazonów

szkło barwione w masie na zielono, matowe, ręcznie formowane; 12,5 i 18, 5 cm. Huta Szkła Wołomin ?, 2 poł. XX w. Stan zachowania: wewnątrz osad.

Wazon - Zakłady Porcelany "Bogucice"

porcelana, szkliwo opalizujące; wys. 24,5 cm; Zakłady Porcelany "Bogucice" w Katowicach-Bogucicach, lata 70. XX w.

Cena: 50

Gobelin "Palemka"

wełna, 62 x 7,5 cm; metka z informacją o gobelinie Cepelia, Spółdzielnia Pracy Wytwórców Rękodzieła Artystycznego w Białymstoku (Bulica), 1983

Cena: 50

Popielniczka z hotelu "Victoria" - Zakłady Porcelany Stołowej ''Ćmielów''

porcelana, kalka; 3,6 x 9,5 cm. wewnątrz napis: INTERCONTINENTAL / VICTORIA; sygn. na spodzie: Ć/Ćmielów/Made in Poland, pieczątka 127; Zakłady Porcelany Stołowej ''Ćmielów'' w Ćmielowie, l.80. XX w.

Cena: 50

Biurko - proj. Mieczysław PUCHAŁA, ok. 1960 r.

płyta meblowa, lite drewno, fornir; 73,5 x 118,5 x 59,8 cm; Głuchołaskie Fabryki Mebli, Zakład Mebli Okleinowanych Nr 3 w Głuchołazach, lata 60./70. XX w. do renowacji.

Bieżnik

bawełna; 106 x 183 cm. Stan zachowania: plamy i przebarwienia (najprawdopodobniej powstałe w wyniku prania).

Torebka w stylu art deco

metal, skóra; 22 x 29 cm. Stan zachowania: ślady użytkowania, uszkodzenia podszewki.

Dzbanek do kawy „Nefryt” - Mirostowickie Zakłady Ceramiczne

porcelit szkliwiony, wys. 20 cm; sygn. na spodzie: Mi i wycisk: NEFRYT; Mirostowickie Zakłady Ceramiczne w Mirostowicach Dolnych, l. 70. XX w. stan zachowania: niewielka szczerbka na krawędzi pokrywki.

Patera dekoracyjna

czerwona glinka, szkliwiona, malowana; średn. 32,5 cm; zachowane fragmenty naklejki; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60./70. XX w.

Zestaw 5 szklanek - Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło barwione w masie na zielono-niebieski, tonowane, antico, wys. 10 cm; Huta szkła "Barbara" w Polanicy-Zdroju, l. 70. -80. XX w.

Cena: 250

Patera dekoracyjna

szkło barwione w masie na fioletowo, przezroczyste, żyłki wielobarwnego szkła, ręcznie formowane; 11 x 23,5 x 24 cm; w typie szkieł Adama Jabłońskiego. Stan zachowania: na rancie niewielkie ukruszenie

Kielich - Zbigniew HORBOWY (1935-2019)

szkło przezroczyste, pienione; 14,5 cm; Huta Szkła "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, 3. tercja XX w.

Kosz na owoce - Włocławek - wzór nr 423 - Jan SOWIŃSKI (1911-1990)

fajans szkliwiony; 12 x 28,5 x 28,5 cm Hand painted / Lilijka / WŁOCŁAWEK / FAJANS / MADE IN POLAND / S550 / 9279; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, 3. tercja XX w. Stan zachowania: uszkodzenia szkliwa w lustrze. Por.: Piotr Nowakowski, Fantastyczna ceramika użytkowa, Włocławek 2008, s. 85, nr kat. 116. [207-208].

Para pojemników z pokrywkami - Zakłady Fajansu "Włocławek"

fajans ręcznie malowany, szkliwiony; pojemnik: wys. 15 i 9,5 cm; sygn. Hand Painted / lilijka / WŁOCŁAWEK / FAJANS / MADE IN POLAND; na niższym dodatkowo pieczątka: RYBACKA; Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku, 4. ćw. XX w.

Serwis obiadowy (64 elementy) - Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów"

w składzie: 13 bulionówek: 6,9 x 11 cm, sosjerka: 9 x 20,5 cm, 2 półmiski 33, 3 x 22, 3 cm(każdy z inną pieczątką); 11 głębokich: 4,4 x 23 cm - jeden z ukruszeniem na rancie , obiadowych: średn. 24,5 cm; patera do ciast: 28,1 x 26,7 cm; 12 talerzyków deserowych: 19,7 cm. 11 małych półmisków do przystawek: 23,3 x 15,9 cm. przyprawnik: 15 x 8 cm. miseczka/salaterka: 5,3 x 16,5 x 16, 5 cm. sygn. na spodzie: Ćmielów/ 1790 (niebiesko - różowa pieczęć) / ręcznie malowane; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, po 1979 r.

Patera na nóżce Spirelli

szkło prasowane; 17 x 20,7 cm. „Ząbkowice” - Huta Szkła Gospodarczego w Dąbrowie Górniczej lub Crystallite Huta Szkła.

Talerz "Coeur" - proj. Eryka TRZEWIK-DROST (ur. 1931)

szkło prasowane, barwione w masie na kolor niebieski; średn. 30 cm. Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. / 80. XX w. Por. Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie, Wrocław 2021, s. 138. Stan zachowania: rysy użytkowe.

Wazon - proj. Wszewłod SARNECKI (ur. 1936)

szkło barwione; 25 x 7 cm; Huta Krosno, II poł. XX w. stan zachowana: mały ubytek przy wlewie, paproch zatopiony w denku.

Zestaw toaletowy

w składzie dzban (26 x 23 x 13,5 cm), misa (10,5 x 35 cm), naczynie (11,5 x 24 x 20 cm), pojemnik z pokrywką mniejszy ( 8 x 13 x 9 cm), pojemnik z pokrywką większy (7 x 23 x 10 cm); sygn. na podzie znakiem wytwórni: Boch La Louviere / Made in Belgium / Fabrication Belge; Stan zachowania: dzbanek z pęknięciem włosowatym na dnie.

Cena: 350

porcelana, ręcznie malowana; filiżanki: 6,3 x 7,8 cm., spodki:: średn.14,4 cm; zamalowana sygnatura fabryki porcelany, na spodkach pieczątka: KWIATOGAL.

Talerz dekoracyjny - Zakłady "Karolina"

porcelana malowana natryskowo, dekoracje wybierane, śr. 32 cm; sygn. na spodzie: Karolina pod koroną / MADE IN POLAND; Zakłady "Karolina", Jaworzyna Śląska, 3 ćw. XX w. Stan zachowania: przetarcia.

Patera - Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież"

porcelit, szkliwo zielone, złocenia, dekoracja w formie tamponażu; 5 x 28 x 26,8 cm; na spodzie zachowana naklejka firmowa; Zakłady Porcelany i Porcelitu "Chodzież" w Chodzieży, 2 poł. XX w.

ceramika szkliwiona; 19 x 11 x 10 cm; Najprawdopodobniej wazon powstał w Spółdzielni Rzemieślniczej Reflex, 2 poł. XX w.

ceramika szkliwiona; 12 x 15 cm. na spodzie wycisk: RZUT / TORUŃ; Spółdzielnia Artystów Plastyków "RZUT", Toruń, l. 60. - 70. XX w. Stan zachowania: drobny ubytek szkliwa na brzuścu (wada fabryczna) i małe wyszczerbienie przy podstawie.

Patera dekoracyjna - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

czerwona glinka, szkliwiona, malowana; średn.25,5 cm; zachowane fragmenty naklejki; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60./70. XX w.

Dzbanek - Spółdzielnia "Przyjaźń"

ceramika szkliwiona; wys. 13,5 cm. Spółdzielnia "Przyjaźń", Włocławek, lata 60. / 70. XX w.

Cena: 50

Serwetnik tzw. "Kogucik" - Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży

porcelit szkliwiony; 9 x 9 x 4 cm; sygn. na spodzie: PTTK / CHODZIEŻ ; Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, 4. ćw. XX w.

Cena: 50

Sumak z kurkami

wełna; 110,5 x 52,5 cm.

Wazon - Kielich - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na bordowo, ręcznie formowane; wys. 26 cm; Krakowski Instytut Szkła, lata 70. XX w.

szkło barwione w masie na kolor rubinowo; 37,5 cm; W typie prac Stefana Sadowskiego (ur.1941). Stan zachowania: bąbel powietrza (technologiczny).

Zestaw dwóch amfor

szkło barwione w masie na bordowo, ręcznie formowane, kanelowane; wys. 15,8 i 16 cm; Krakowski Instytut Szkła (?), 3. tercja XX w.

Wazon - Adam JABŁOŃSKI (1936-2018)

szkło warstwowe, barwione w masie, ręcznie formowane; 25,5 cm; na korpusie nalepka autorska, na spodzie ryta sygn.: Jabłoński; stan zachowania: rysy użytkowe nas spodzie.

Bombonierki w kształcie zwierząt

1. Lis: szkło prasowane, bezbarwne; ok. 11 x 13 x 10 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. 2. Krowa: szkło prasowane, bezbarwne; ok. 11 x 13 x 10 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. 3. Kaczka: szkło prasowane, bezbarwne; ok. 11 x 13 x 10 cm; Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, l. 70. XX w. 4. Zając z koszykiem: szkło prasowane, bezbarwne; 24 x 10,5 x 6,5 cm.

Plafoniera - Polam Wilkasy

szkło prasowane, metal, na spodzie pieczątka, wys. 11 cm, średn. 25 cm; Zakład Sprzętu Oświetleniowego Polam Wilkasy k. Giżycka, l. 80. XX w.

Para wazonów tzw. "Płetwa rekina" - Huta Szkła "Tarnowiec”

szkło barwione w masie, warstwowe; wys. 33,5 i 32,5 cm; Huta Szkła "Tarnowiec” w Tarnowcu, 4. ćw. XX w. Stan zachowania: wewnątrz osad.

Kufel

szkło z listą miodową, pokrywka cynowa; wys. 14,5 cm; na wieku grawerowany napis w języku niemieckim oraz gałązka dębu; Niemcy (?), 1 poł. XX w. Stan zachowania: szczerbki na spodzie na narożach podstawy.

Figurka porcelanowa „Rozmowa”

porcelana; wys. 14,5 cm; sygn. na spodzie pieczęcią: Unter/weiss/bach; obok wyciski z cyframi: 9587 / 25; Niemcy, Unterweissbach, 2. poł. XX w. Stan zachowania: ubytki koronki, ręka chłopca po naprawach.

Zestaw deserowy "Ryszard" - Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit szkliwiony, w skład zestawu wchodzą: patera (4 x 25,5 x 25 cm) oraz sześć talerzyków (2,5 x 15,5 x 15 cm) sygn. na spodzie znakiem wytwórni: [dzban] /PRUSZKÓW/MADE IN POLND; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, lata 60./70. XX w. Stan zachowania: uszkodzona patera.

Zestaw 7 fotografii mebli

fotografia czarno-biała naklejona na karton, wym. ok. 15 x 10 cm.

szkło barwione w masie na bordowo, w typie antico, ręcznie formowane; wys. 29,5 cm; Huta Szkła „Sudety” lub Huta Szkła Artystycznego "Barbara", 3. ćw. XX w.

Wazon - proj. Józef GÓRSKI (ur. 1941)

szkło sodowe, barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane, wys. 38 cm. HSG "Tarnów" w Tarnowie, l. 70. XX w. Stan zachowania: rysy na korpusie i na spodzie.

Wazon - kielich - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na czerwono, ręcznie formowane; wys. 34,5 cm; Krakowski Instytut Szkła, l. 70. XX w. na spodzie wydrapany znak: "x"

Owocarka

szkło prasowane, barwione w masie na bursztynowo; ok. 18,5 x 17,3 cm; Polska, l.70. XX w.

Serwis do kawy "Feston" - Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów"

porcelana, szkliwo opalizujące; w składzie: dzbanek z pokrywką (wys. 21 cm), 5 filiżanek ( na 4 pieczęć wytwórni, jedna z uszczerbieniem na podstawie, jedna z pęknięciem technologicznym na podstawie), 6 talerzyków (średn. 15 cm), cukiernica z pokrywką ( wys. 10,5 cm), mlecznik (11 cm); sygn. na spodzie: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW / MADE / IN POLAND; Zakłady Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie, 3. tercja XX w. Stan zachowania: przetarcia złoceń, ślady użytkowania.

Figurka "Murzyn grający na bębnie" - proj. Hanna ORTHWEIN (1916-1968)

porcelana biała, szkliwiona; 15 x 13 x 9 cm; na spodzie znak wytwórni czarną farbą: Ć [w trójkącie]/ ĆMIELÓW/ MADE IN POLAND; Polska, 2 poł. XX w. stan zachowania: błędy technologiczne w zagłębieniu za bębnem, szlifowania lub niedoszkliwienie na nogach z tyłu.

ceramika, szkliwo; 24 x 9 x 9 cm; ceramika autorska, szkoła wrocławska, 2 poł. XX w. być może praca Mieczysława Zdanowicza (?). Stan zachowania: pęknięcie włosowate.

Talerz dekoracyjny - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

czerwona glinka, szkliwiona, malowana; średn. 31,5 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60./70. XX w. Stan zachowania: na płycie talerza kilka minimalnych odprysków, możliwość zawieszenia na ścianie.

Cena: 50

Kafel ceramiczny - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

ceramika szkliwiona, malowana; 16,5 x 16,5 cm; na spodzie ukruszenie (niewidoczne od frontu), możliwość zawieszenia na ścianie; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60./70. XX w.(?)

Patera na nóżce

szkło prasowane, bezbarwne; 18 x 30 cm; Polska, l. 70. XX w.

Dzban - proj. Józef GÓRSKI (ur. 1941)

szkło barwione w masie na fioletowe, przezroczyste; wys. 25 cm; HSG "Tarnów" w Tarnowie, l. 70. XX w.

Popielnica - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na cielisto - różowy, przezroczyste i mleczne, tonowane; wys. 4 cm, średn. 15 cm; Krakowski Instytut Szkła, lata 70. XX w.

Cena: 50

Kaganek - Krakowski Instytut Szkła

szkło barwione w masie na żółto, tonowane, ręcznie formowane; 7,5 x 14 x 11,5 cm; Krakowski Instytut Szkła, lata 70. XX w. Najprawdopodobniej projekt Barbary Świstackiej.

Cena: 50

Wazonik tzw. "Kogucik" - Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży

porcelit szkliwiony; 13,5 x 10 x 4 cm; sygn. na spodzie: PTTK / CHODZIEŻ; Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, 4. ćw. XX w.

Cena: 50

czerwona glinka, szkliwiona, malowana; 6,5, x 31,5 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60./70. XX w. Stan zachowania: na rancie i z tyłu ślady czerwonej, olejnej farby.

Para wazonów - Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku

większy - wys. 22,5 cm; mniejszy - wys. 16 cm (wewnątrz pochlapany farbą) Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Białymstoku, 3. tercja XX w.

Flakon naścienny

kamionka szkliwiona; wys. 9,5 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, 3. tercja. XX w. Być może praca Bolesława Książka.

Cena: 50

Wazon - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka"

czerwona glinka, szkliwiona, malowana; wys. 35,5 cm; Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze, lata 60./70. XX w.

Tablica informacyjna - "Ochrona zdjęta z maszyny to twoje niebezpieczeństwo"

szablon, farba, metal; 55 x 41 cm.

Para kubków - Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków"

porcelit szkliwiony; wys. 10 cm; sygn. na spodzie: P w dzbanie / MADE IN POLAND / ...; Zakłady Porcelitu Stołowego "Pruszków" w Pruszkowie, 4. ćw. XX w.

Cena: 50

Bogini węży z pałacu Knossos na Krecie - inspiracja

ceramika szkliwiona; wys. 23,5 cm; stan zachowania: ubytek dekoracji trzymanej w prawej ręce postaci.

Patera na ciasto

porcelana szkliwiona, złocenia; średnica: 28,5 cm.

Cena: 50

Zestaw 3 gobelinów - "Znaki zodiaku"

wełna; rak: 32 x 23 cm, koziorożec: 29 x 22 cm, baran: 28 x 22,5 cm; Cepelia (?), l. 80. XX w.; załączona jedna metka (luzem): Cepelia / SPÓŁDZIELNIA PRACY WYTWÓRCÓW RĘKODZIEŁA LUDOWEGO I ARTYSTYCZNEGO / BIAŁYSTOK / UL. OSTROWSKIEGO 3 oraz na odwrocie: AUTOR PROJEKTU / B. Wojniak (dopisek piórem), WYKONAWCA: E. Traczewska (dopisek piórem).

Zestaw do herbaty

ceramika szkliwiona; wys. dzbanka z pokrywką - 20 cm, kubeczki (6 szt.) - wys. 4,5 cm Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze (?), 3. tercja XX w. Stan zachowania: od spodu szczerba na pokrywce.

Wazon - Zakłady Porcelany Stołowej WAŁBRZYCH

porcelana, złocenia, kalka i ręcznie; wys. 21 cm; sygn. na spodzie: WAŁBRZYCH / Made in Poland niebieska pieczątka, Zakłady Porcelany Stołowej “WAŁBRZYCH” w Wałbrzychu, 3. tercja XX w.

Dzbanek do wina secesyjny z cynowym okuciem i pokrywką

cyna, szkło przezroczyste, malowane; 21,5 cm; Europa Zachodnia, 1 ćw. XX w.

Żardiniera i dwie keksówki

szkło prasowane bezbarwne, 8 x 27,8 x 13,8 cm. Polska, l.70. XX w.

Świecznik

szkło lane; 15,5 x 17 x 4,5 cm; Kosta Boda (?), 2 poł. XX w.

Zestaw szkła hialtowego: bombonierka i paterka na nóżce

szkło prasowane, hialitowe; bombonierka: 9 x 13 cm; paterka: 13,5 x 17,5 cm.

Zestaw śniadaniowy - Zakłady Porcelany Stołowej w Wałbrzychu

w składzie: filiżanka - wys. 7,5 cm, spodek - średn. 15 cm, talerzyk - średn. 17,5 cm; porcelana białą, szkliwiona; natrysk wybierany; sygn. na spodzie: W / Wałbrzych / MADE IN POLAND oraz napis farbą na talerzyku deserowym; Zakłady Porcelany Stołowej w Wałbrzychu, l. 60. XX w.; stan zachowania: przetarcia dekoracji.

Cena: 50

Zestaw płyt informacyjnych - 6 sztuk

1. "Gospodarni mają więcej" farba olejna (?), płyta; 150,5 x 90 cm; 2. "Jutro" farba olejna (?), płyta; 149,5 x 96 cm; 3. "Lepsze wyniki , mniejszym kosztem" farba olejna (?), płyta; 152,7 x 105 cm; 4. "Zawsze Gotowi" farba olejna (?), płyta; 150 x 90 cm; 5. "Czas robi swoje a ty? farba olejna (?), płyta; 150 x 96 cm; 6. farba olejna (?), płyta; 150,5 x 90 cm.

Tablica ostrzegawcza

"Nieuwaga przy pracy to śmierć lub kalectwo" tekstolit, farba, szablon, 30 x 59,7 cm; Stan zachowania: liczne zarysowania.

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Kilim z lamami

wełna; 78,5 x 140 cm.

Warszawa 2021/10/20

Talerzyki na nóżkach

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Wazon "Sowa"

Warszawa 2021/10/20

Para Lamp - Polam Poznań

Warszawa 2021/10/20

Owocarka

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Sumak

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Świecznik

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Wazon szklany

Warszawa 2021/10/20

Cukiernica w stylu art deco

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Bibułki "Dzwon"

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw 6 szklanek

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw 3 puzderek i zawieszka

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Plafon - Polam Wilkasy

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Kielich - Makora

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw karafka i 4 kieliszki

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Para kufli

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Kilim "Włochacz"

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Lampa stołowa

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

94 x 61,5 cm.

Warszawa 2021/10/20

Figurka "Jamnik"

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Para szkieł: wazon i koszyk

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw 19 fotografii mebli

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Tkanina dekoracyjna

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Para wazonów

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Gobelin "Palemka"

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Bieżnik

Warszawa 2021/10/20

Torebka w stylu art deco

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Patera dekoracyjna

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Patera dekoracyjna

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Patera na nóżce Spirelli

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw toaletowy

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Sumak z kurkami

wełna; 110,5 x 52,5 cm.

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw dwóch amfor

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Plafoniera - Polam Wilkasy

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Kufel

Warszawa 2021/10/20

Figurka porcelanowa „Rozmowa”

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw 7 fotografii mebli

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Owocarka

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Patera na nóżce

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Flakon naścienny

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Patera na ciasto

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Zestaw do herbaty

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Żardiniera i dwie keksówki

Warszawa 2021/10/20

Świecznik

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Warszawa 2021/10/20

Tablica ostrzegawcza

    Limit ceny