Ewa Zawadzka "Materia Ciszy"

Ewa Zawadzka "Materia Ciszy"

Wystawa „Materia Ciszy” Ewy Zawadzkiej jest prezentacją malarstwa, które operuje kontrastem światła i cienia. Wprowadza widza w tajemniczy świat industrialnych pejzaży skłaniających do refleksji. Obrazy przedstawiają głownie proste, rudymentarne krajobrazy. Można określić je jako malarstwo surowej bryły, które oddziałuje monumentalnością i geometrią kształtów. Ostrość łagodzi swobodnie prowadzone światło, które ociepla przestrzeń i niweluje wrażenie przytłoczenia. Formy z obrazów Ewy Zawadzkiej przypominają fragmenty murów i kamiennych ścian. Wpisują się w klimat przemysłowego Śląska i Katowic, z którymi artystka związana jest od dekad. Pozbawione ludzkiej postaci, obrazy nabierają uniwersalnego charakteru w wyobrażeniu pustki.

Choć artystka przez trzydzieści lat skupiała się na grafice, to w 2002 roku postanowiła skierować swoje zainteresowania ku malarstwu. Jak sama mówi potrzebowała nowych form i wyzwań artystycznych, które mogła zrealizować dopiero w obrazie. Grafika nakładała pewne ograniczenia, narzucała rozmiar prac i uniemożliwiała poprawianie gotowych prac. Artystka zwraca uwagę, że przy malarstwie może przedłużać proces tworzenia dzieła sztuki. Udoskonalać i dodawać nowe elementy tak długo, aż nie osiągnie ustalonego przez nią ideału. Sama przyznaje, że zdarza jej się poprawiać obraz już raz uznany za gotowy, by dojść do pełnej harmonii kompozycji. Na wydanie pracy widzom, która nie spełnia jej wymagań i nie budzi poczucia pełnego wykończenia, nie pozwala jej ludzka uczciwość. Jest to cecha na tyle rzadka w dzisiejszej sztuce, pełnej obrazów robionych w celach czysto komercyjnych i ślepo podążających za modą, że do twórczości Ewy Zawadzkiej należy podejść z jeszcze większym uznaniem.
Przedstawione na wystawie obrazy prezentują dwa nurty. Pierwszy skupia się na charakterystycznych dla artystki ciemnych pejzażach, w których można dostrzec przemysłowy charakter. Drugi nurt to seria „Ściany świata” – niewielkie obrazy, biorące nazwy od najbardziej urokliwych miejsc świata, w których pojawia się miasta Meksyku, Egiptu czy tybetański region Lhasaa. Prace sprawiają wrażenie drobnych wycinków egzotycznej rzeczywistości. Oprócz dominującej u artystki ciemnej kolorystyki, pojawiają się w nich róże, błękity i żółcienie. Można zauważyć drobne kwiaty i motywy roślinne. Obrazy z tej serii przypominają okna do zupełnie innego świata.
Artystka spytana o inspiracje dla swoich obrazów przyznaje, że kiedyś stanowiły je fotografie, na których budowana była kompozycja. Co więcej, powstawały również makiety w formie gablot, w których artystka aranżowała różne kompozycje przestrzenne, manipulowała światłem, skalą, proporcjami, następnie fotografowała je, aby w efekcie końcowym przenieść na płótno. Aktualnie artystka mówi, że malowany świat aranżowany jest w jej wyobraźni, co jest wyrazem wieloletniego doświadczenia z technikami malarskimi, jak również graficznymi.
Obrazy Ewy Zawadzkiej wyróżnia na rynku sztuki niezwykłe zainteresowanie fakturą. Malarka dąży do uzyskania trójwymiarowego efektu na płaskim płótnie, co prowadzi do wychodzenia poza sztywne ramy obrazy. Ponadto, o innowacyjności jej sztuki świadczy swobodne manewrowanie między technikami malarskimi i graficznymi. Artystka stosuje równocześnie farby olejne z bielą transparentną offsetową, która jest rodzajem farby drukarskiej. Dzięki takiemu połączeniu obrazy nabierają łagodnego akwarelowego wykończenia.
Malarstwo Ewy Zawadzkiej stara się przekraczać ograniczenia i realizować coraz nowsze wyzwania. Wybór prac prezentowanych na wystawie w pełni oddaje artystyczną konsekwencję artystki. Pełne wysmakowania, harmonii i wyciszenia prace nastrajają do kontemplacji i zachęcają do zagłębienia się w świat kreowany przez artystkę.

Wystawa potrwa do 10 września 2016 r.

Neuronalne przestrzenie, z cyklu: "Materia Ciszy" (2013)

olej na płótnie
110 x 110 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu MATERIA CISZY 32 2013"

Cena: 4200.00

bez tytułu, z cyklu: "Materia Ciszy" (2016)

olej na płótnie
90 x 100 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | - z cyklu "MATERIA | CISZY" | 2016

Cena: 4200.00

olej na płótnie
90 x 100 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu MATERIA | CISZY | 2016

Cena: 4200.00

olej na płótnie90 x 110 cm

Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu. MATERIA | CISZY | 2016Sygn. l.g. krosno "Zawadzka"

Cena: 4200.00

bez tytułu nr. 30., z cyklu: "Materia Ciszy" (2016)

olej na płótnie 100 x 130; w oprawie: 132 x 132 cm

Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu | "MATERIA CISZY" | neuronalneprzestrzenie (przekreślić) | 30. 100 x 130 cm | 2016

Cena: 4900.00

olej na płótnie
100 x 130 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu Materia Ciszy 38 2013"

Cena: 4900.00

bez tytułu, z cyklu: "Neuronalne Przestrzenie" (2010)

grafika cyfrowa; wydruk pigmentowy na papierze
50 x 50 cm; w oprawie: 52 x 52 cm
niesygnowany

Cena: 420.00

Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | 2010

Cena: 420.00

Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | - cykl NEURONALNE PRZESTRZENIE | 2010

Cena: 420.00

Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | 1."

Cena: 420.00

Jawornik Polski, z cyklu: "Ściany świata" (2016)

olej na płótnie
30 x 30 cm; w oprawie: 31 x 31 cm
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | JAWORNIK POLSKI | 2016"

Cena: 700.00

Merida, z cyklu: "Ściany świata" (2015)

olej na płótnie
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | MERIDA | 2015"

Toruń, z cyklu: "Ściany świata" (2016)

olej na płótnie30 x 30 cm; w oprawie: 31 x 31 cm

Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | Toruń | 2016

Meksyk, Pueblo, z cyklu: "Ściany świata" (2009)

olej na płótnie
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | 2009 | - ściany świata | MEKSYK | PUEBLO

Cena: 700.00

Merida, z cyklu: "Ściany świata" (2016)

olej na płótnie
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | - MERIDA | - 2016"

Cena: 700.00

Meksyk, Merida, z cyklu: "Ściany świata" (2008)

olej na płótnie
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | ściany świata - | - MERIDA - MEKSYK | 2008

Cena: 700.00

Kair, z cyklu: "Ściany świata" (2016)

olej na płótnie
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | - KAIR - | 2016"

Cena: 700.00

Ochao, z cyklu: "Ściany świata" (2015)

olej na płótnie
Sygn. na odwrociu: "EWA ZAWADZKA | - OCHAO - | 2015"

Cena: 700.00

niesygnowany

Cena: 420.00

niesygnowany

Cena: 420.00

bez tytułu, Neuronalne przestrzenie, z cyklu: "Materia Ciszy" (2013)

olej na płótnie
100 x 130 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu Materia Ciszy 35 2013"

Cena: 4900.00

bez tytułu, z cyklu: "Materia Ciszy" (2015)

olej na płótnie
90 x 100 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu MATERIA CISZY 2015"

Cena: 3500.00

olej na płótnie
110 x 110 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu MATERIA CISZY 37 2013"

Cena: 5600.00

olej na płótnie
90 x 100 cm

Cena: 3500.00

Neuronalne przestrzenie, z cyklu: "Materia Ciszy" (2008)

olej na płótnie

180 x 150 cm

Cena: 7000.00

olej na płótnie
100 x 130 cm

Cena: 4900.00

olej na płótnie
110 x 110 cm
Sygn. na odwrociu l.g. "EWA ZAWADZKA | z cyklu MATERIA CISZY 34 2013"

Cena: 4200.00

Warszawa 2016/10/11

Neuronalne przestrzenie, z cyklu: "Materia Ciszy"

olej na płótnie
110 x 110 cm

Warszawa 2016/10/11

bez tytułu, z cyklu: "Materia Ciszy"

olej na płótnie
90 x 100 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
90 x 100 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie90 x 110 cm

Warszawa 2016/10/11

bez tytułu nr. 30., z cyklu: "Materia Ciszy"

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
100 x 130 cm

Warszawa 2016/10/11

bez tytułu, z cyklu: "Neuronalne Przestrzenie"

niesygnowany

Warszawa 2016/10/11

Warszawa 2016/10/11

Warszawa 2016/10/11

Warszawa 2016/10/11

Jawornik Polski, z cyklu: "Ściany świata"

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

Merida, z cyklu: "Ściany świata"

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

Toruń, z cyklu: "Ściany świata"

Warszawa 2016/10/11

Meksyk, Pueblo, z cyklu: "Ściany świata"

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

Meksyk, Merida, z cyklu: "Ściany świata"

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

Kair, z cyklu: "Ściany świata"

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

Ochao, z cyklu: "Ściany świata"

olej na płótnie

Warszawa 2016/10/11

niesygnowany

Warszawa 2016/10/11

niesygnowany

Warszawa 2016/10/11

bez tytułu, Neuronalne przestrzenie, z cyklu: "Materia Ciszy"

olej na płótnie
100 x 130 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
90 x 100 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
110 x 110 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
90 x 100 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie

180 x 150 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
100 x 130 cm

Warszawa 2016/10/11

olej na płótnie
110 x 110 cm

Limit ceny